Nyd vejret mens du kan
Juni begynder med et lille løft til danskerne efter en periode med skyer og ustadigt vejr.
Selvom årets første sommerdag starter gråt mange steder, er der udsigt til, at solen i løbet af dagen får bedre fat flere steder i landet.
Mandag byder på temperaturer mellem 16 og 21 grader, mens vinden holder sig i den milde ende fra vest og sydvest.
Der kan godt dukke enkelte regnbyger op i løbet af eftermiddagen, men de fleste steder ser det ikke ud til at blive til de store mængder nedbør.
Det skriver DMI.
Kortvarigt sommerpust
For mange bliver mandag ugens mest behagelige dag.
Efterhånden som skyerne brydes op, kan flere områder få glæde af solrige perioder, som giver en mere sommerlig afslutning på dagen.
Men den positive udvikling bliver ikke langvarig.
Allerede fra tirsdag begynder vejret at ændre karakter, når flere fronter bevæger sig ind over landet fra vest.
Tirsdag ventes fortsat at byde på tørvejr og sol flere steder, især mod øst.
I den vestlige del af landet bliver det dog mere skyet med risiko for byger.
Senere på dagen og i nattens løb breder regn og skyer sig til flere egne.
Regnfuld midtuge på vej
Onsdag og torsdag ser i øjeblikket ud til at blive ugens mest våde dage.
Prognoserne peger på regn og byger i store dele af landet, og især de vestlige områder kan få betydelige nedbørsmængder.
Temperaturerne holder sig dog forholdsvis behagelige med mellem 15 og 22 grader gennem store dele af ugen.
Mod slutningen af ugen bliver vejret igen mere blandet med solrige perioder afløst af spredte byger.