Nyheder24.dk
Forside Nyheder Politiet fælder organiseret kriminalitetsnetværk: Smider 26-årig kvinde 16 år i...

Politiet fælder organiseret kriminalitetsnetværk: Smider 26-årig kvinde 16 år i fængsel

Politiet fælder organiseret kriminalitetsnetværk: Smider 26-årig kvinde 16 år i fængsel
Foto: Google Street View

Dommen er en del af et større sagskompleks.

Lige nu læser andre

Torsdag er en blot 26-årig kvinde blevet dømt til at brumme den i hele 16 år.

Sagen blev behandlet som en tilståelsessag ved Retten i Glostrup idet hun allerede har indrømmet, at hun fra november 2022 frem til sin anholdelse i december 2022 har opbevaret, opblandet og videreoverdraget – eller haft til formål – at opblande i alt 457 kilo amfetamin.

Ikke nok med det, så er hun samtidig blevet dømt for ulovlig våbenbesiddelse.

Det oplyser National Enhed for Særlig Kriminalitet, NSK, ifølge TV 2 Nyheder.

De kan videre afsløre, at kvinden ikke blot handlede med amfetamin, men at hun har medvirket til til salg af hash og kokain

Politiet fandt da også materialer materialer til opblanding af amfetamin og flere våben på adressen, hvor kvinden blev anholdt.

Fundet omfattede blandt andet maskinpistoler, som kvinden altså også er dømt for besiddelse af.

Den 26-årige kvinde blev anholdt i slutningen af december 2022 og har siddet varetægtsfængslet lige siden.

Dagens dom er en del af et større sagskompleks, hvor flere personer i et organiseret netværk tidligere er idømt lange fængselsdomme.

Otte personer forbliver varetægtsfængslet i samme sagskompleks.

Læs også

Ads by MGDK