Efter TV 2-program: Styrelse udsender advarsel

Nyheder
Foto: Shutterstock
Foto: Shutterstock
Det er både farligt og ulovligt.

Lige nu læser andre også

Sammen med sin familie har tv-vært Petra Nagel været med i et eksperiment, hvor de skulle overleve 20 dage uden strøm.

Programmet, der hedder 'Petra slukker strømmen', har nu fået en advarsel i omtalen.

TV 2 er efterfølgende blevet kontaktet af Sikkerhedsstyrelsen, som altså fik dem til at tilføje advarslen.

Det skriver Billed-Bladet.

Programmet viser blandt andet, hvordan Petra Nagel benytter en trangia indendørs til madlavningen, idet hun ikke har strøm.

Men selvsamme trangia har fået Sikkerhedsstyrelsen til at udsende en advarsel. Det er nemlig både farligt og ulovligt.

"Efter programmernes udgivelse har Sikkerhedsstyrelsen gjort TV 2 opmærksom på at brug af trangia indendørs er farligt og ikke lovligt," skriver TV 2 ifølge Billed-Bladet i programomtalen.

Trangia-modellen, som Petra bruger, er med gas, hvilket ifølge styrelsen medfører risiko for forgiftning med gassen.

Det er det samme, der gør sig gældende ved eksempelvis en gasgrill indendørs, lyder det.

Mest læste

Derfor gik grevinde Alexandra fra prins Joachim Grevinde Alexandra har ikke før sat ord på, hvad der medførte, at hun og prins Joachim blev skilt i 2005. I en kinesisk tv-dokumentar, der handler om grevinde Alexandra, har hun for første gang løftet sløret for, hvorfor kærligheden ikke holdt.
Mette Frederiksen 'shopper' hos Rema 1000, Netto m.fl. - men her vil hun ikke handle Mette Frederiksen er ikke kræsen, når det kommer til supermarkeder.

Anbefalet til dig