Gift ved Første Blik-deltager nægter vaccine: Får fyreseddel i stedet for

Nyheder
Foto: Shutterstock
En deltager i GIft ved Første Blik har ikke lyst til at lade sig vaccinere

Lige nu læser andre også

"Jeg troede aldrig, at jeg ville miste mit job på grund af en vaccine."

Det er ikke kun i Danmark, at programmet ‘Gift ved første blik’ er et tv-hit. I Australien er mange også vilde med at se fremmede mennesker blive sat sammen.

En af deltagerne fra den australske udgave er dog endt i noget af en situation. Jo Todd er blevet fyret fra sit job, og hun mener, at det skyldes hendes holdning til Covid-19-vaccinationer.

Det fortæller Ladbible.

Mister job efter 12 års ansættelse

Jo Todd har forklaret sine 50.000 følgere på Instagram, at hun er blevet fyret fra sit frisørjob i Melbourne, hvor hun har arbejdet i 12 år.

"Jeg troede aldrig, at jeg ville miste mit job på grund af en vaccine,” lyder det fra Jo Todd, der tilføjer, at fyringen ikke har slået hende ud.

“Alle, jeg plejede at klippe, eller folk der ikke vil vaccineres, kan kontakte mig. Jeg vil med glæde klippe dit hår,” fortæller Jo Todd. 

I 'Gift ved første blik’ blev Jo Todd gift med deltageren James Susler. Det ægteskab holdt dog ikke. Tilbage i marts kunne flere medier skrive, at tv-ægteskabet ikke fungerede i virkeligheden, og parret var ikke længere sammen

 

Mest læste

Derfor gik grevinde Alexandra fra prins Joachim Grevinde Alexandra har ikke før sat ord på, hvad der medførte, at hun og prins Joachim blev skilt i 2005. I en kinesisk tv-dokumentar, der handler om grevinde Alexandra, har hun for første gang løftet sløret for, hvorfor kærligheden ikke holdt.
Mette Frederiksen 'shopper' hos Rema 1000, Netto m.fl. - men her vil hun ikke handle Mette Frederiksen er ikke kræsen, når det kommer til supermarkeder.

Anbefalet til dig