Husk det nu: Vigtig detalje kan koste dig dyrt ved grænsekontrollen

Nyheder
Foto: Gjensidige
Foto: Gjensidige
Det gælder om at have styr på sagerne.

Lige nu læser andre også

Det er ikke kun trætte børn på bagsædet og en forvirret GPS, der kan blive en hovedpine på ferien.  

En række lande i Europa har nemlig indført grænsekontrol, og det kan føre til større kødannelser, der kan koste så meget tid, at man eksempelvis ikke når sin færge eller andre forbindelser.  

Det er særligt Tyskland, der har haft skærpet grænsekontrol siden september sidste år, hvor der kan opstå køer ved grænserne til Polen, Tjekkiet, Østrig og Schweiz.  

Men også Holland, Belgien og Frankrig har indført grænsekontrol, og derfor er det godt at have det med i sin planlægning, at der kan opstå forsinkelser, lyder rådet fra Louise Hertzum Andersen, der er fagchef i Gouda Rejseforsikring, som er en del af Gjensidige.  

"Der kommer rigtig mange biler på vejene, og derfor er det rigtig god idé at indregne lidt ekstra tid i sin planlægning, og det gælder især, hvis man skal nå en færgeforbindelse eller andet, der kræver at man er fremme på et givent tidspunkt," siger hun.  

Grænsekontrollerne er indført for at komme smugling, terror og ulovlig indvandring til livs, men selvom landende er med i Schengenaftalen, så risikerer man at blive afvist ved grænsen, hvis ikke man har orden i sine papirer.  

"Man skal kunne fremvise pas eller sit fysiske kørekort for alle i bilen, hvis man vil være sikker på at kunne blive lukket ind i de pågældende lande, og samtidig er det en god idé at medbringe dokumentation for kasko og ansvarsforsikring i form af de røde og grønne kort, som kan hentes hos sit forsikringsselskab," siger Louise Hertzum Andersen.  

Derudover påpeger hun, at det også er værd at være opmærksom på, at der i mange europæiske byer er miljøzoner, hvor det er påkrævet at dokumentere bilens status med et klistermærke i forruden.   

Mest læste

Derfor gik grevinde Alexandra fra prins Joachim Grevinde Alexandra har ikke før sat ord på, hvad der medførte, at hun og prins Joachim blev skilt i 2005. I en kinesisk tv-dokumentar, der handler om grevinde Alexandra, har hun for første gang løftet sløret for, hvorfor kærligheden ikke holdt.
Mette Frederiksen 'shopper' hos Rema 1000, Netto m.fl. - men her vil hun ikke handle Mette Frederiksen er ikke kræsen, når det kommer til supermarkeder.

Anbefalet til dig