Det skulle have fundet sted torsdag den 4. kl. 10.
Lige nu læser andre
Hvis du havde set frem til at se et enormt, samlet kunstværk i form af SmukOptoget, så er der dårligt nyt at hente.
Festivalen har nemlig i sidste øjeblik bekræftet, at torsdagens “SmukOptog” bliver udsat til næste år.
“SmukOptog” ville have fremvist enorme kunstværker i form af figurer på op mod ni meter.
Det bekræfter Smukfest i en pressemeddelelse.
Læs også
Det fremgår af deres skriv, at ingen nogensinde har forsøgt at kaste sig ud i et tilsvarende projekt før i Danmark, som altså skulle være meget komplekst.
Det skulle også være heraf, at årsagen til, at man er nødt til at rykke “SmukOptog”, findes.
Grunden til, at det alligevel ikke bliver til noget, er, at der er et problem med “teknikaliteter i lovgivningen”.
Festivalen kommer ikke nærmere, hvad dette betyder, men de understreger, at alle tilladelser fra relevante myndigheder har været i orden.
“Det er bare en skam, og vi er kede af, at det ikke lykkes at afvikle det her fantastiske optog i år,” udtaler Søren Eskildsen, der er talsmand for festivalen, som efterfølgende tilføjer:
“Processen har varet i årevis, og vi havde virkelig glædet os til at gå ruten sammen med publikum. Men SmukOptoget var én af mange finurligheder, og det bliver en fantastisk uge – festen fortsætter.”
“SmukOptog” skulle have fundet sted den 4. august fra 10-12, hvortil der var planlagt shuttlebusser.
Den øvrige trafik skulle i ovennævnte tidsrum indstilles, så man derved kunne skabe plads til optoget.