Sommeren har stadig fat i os, men rundt om i landets butikker er blikket allerede rettet mod de næste sæsoner - og det er der god grund til.
Uanset om man sælger tøj eller møbler, handler det om at være et skridt foran, så danskerne kan få købt ind til den sæson, der venter lige om hjørnet.
Netop som efteråret begynder at lure i horisonten, løfter JYSK sløret for en række nye møbler og tekstiler, der er klar til at gøre hjemmet hyggeligt, varmt og opdateret til indendørslivet.
Det sker i en pressemeddelelse fra kæden selv.
Skab bevægelse med bløde former
Den helt store trend er bevægelse, som du kan inkorporere i hjemmet med møbler i organiske former.
ANDRUP-sofaen er formet som en oval og fungerer som et statement-møbel, men formår samtidig at passe godt ind i hjemmet med sin neutrale farve.
Med nye tilføjelser til SKEJBY-modulsofa-serien, der nu fås i open-end og chaiselong-varianter, har du uendelige muligheder for at indrette stuen.
Til dem, der ønsker mere ekspressive former, er den nye GULDBJERG-stol den perfekte kombination af moderne komfort.
Krom er kommet for at blive
At blande materialer som træ, sten, tekstiler og metal er fortsat en stor trend inden for boligindretning - det gælder også i det nye sortiment fra JYSK.
HEDEHUSENE-sofaen balancerer blødt stof med en stålramme, der skaber en moderne æstetik.
Du finder ligeledes metalliske detaljer i den nye LYDUM-piedestal, der er krombelagt, eller UDBY-piedestalen, som både fungerer som opsats til planter, bøger eller som sidebord til sofaen.
Spisebordsserien KRONDAL tilføjer ikke kun et skulpturelt element til spisestuen, men bliver nu også tilgængelig i en lys travertinfarve, der giver bordet et glat stenudtryk.
For at skabe kontrast til de kølige overflader kan du overveje at vælge varmere farver i andre møbler, som GEDSER-skabet i en varm egetræsfarve, eller du kan gå med de helt mørke nuancer med stolen GUDERUP, der nu er tilgængelig i mørkt egetræ.
Tekstiler skaber hygge til efteråret
En anden måde at blødgøre de hårde overflader i hjemmet er ved at inkorporere forskellige teksturer. Den nye tekstilkollektion fra JYSK passer perfekt ind i denne trend med en bohemeinspireret stil, der er ideel til efteråret.
Gulvtæppet AVENBOK har et smukt mønster og brændte farver, der matcher de øvrige produkter i JYSKs nomade-trend. BAOBAB-tæppet er fremstillet af 100 procent jute og giver dit interiør et råt og naturligt præg.
Til efteråret præsenterer JYSK flere nye tilføjelser af pudebetræk og tæpper i beige og jordfarver, der komplimenterer resten af boligindretningskædens møbelsortiment.
De nye indendørsmøbler og tekstiler bliver tilgængelige i JYSK-butikker eller online på JYSK.dk og lanceres løbende fra juli, august og september 2025.