Kim Bodnias manager bekræfter: Det er slut

Af: Lucas Andreas

|

18/10/2024

Nyheder
Foto: Wikimedia Commons
Foto: Wikimedia Commons
Det er slut for Kim Bodnia.

Lige nu læser andre også

Kim Bodnia har længe været en stor figur på det danske filmlærred, men det er han er også blevet i udlandet.

I øjeblikket er han i gang med at filme Formel 1 filmen 'F1' med selveste Brad Pitt.

Selv for en stjerne af Kim Bodnias størrelse er det dog ikke muligt at være flere steder på en gang.

Derfor er hans tid i den populære Netflix-serie 'The Witcher' nu slut.

Kim Bodnia vender ikke tilbage til sin rolle som Vesemir i den kommende fjerde sæson af serien.

Det bekræftes over for Ekstra Bladet af hans manager, Ivan Rosenschein, der forklarer, at en sammenfald i Bodnias arbejdsplaner har gjort det umuligt for ham at deltage i fantasy-serien.

Kim Bodnia og hans karakter blev hurtigt en fanfavorit, da danskeren blev introduceret i The Witcher i sæson to som den ældgamle witcher Vesemir.

Karakteren Vesemir vil dog fortsætte i den fjerde sæson, men nu med en ny skuespiller i rollen.

Produktion blev forsinket

Produktionen til 'F1ø blev forsinket på grund af sidste års strejker, hvilket har skubbet tidsplanen, så den nu overlapper med optagelserne til The Witcher. Kim Bodnias manager forklarer, at det derfor var umuligt at få koordineret de to projekter.

The Witcher har allerede været igennem flere udskiftninger blandt hovedkaraktererne, før Bodnias exit blev offentliggjort.

Henry Cavill, som har spillet seriens hovedperson Geralt, er også færdig med serien og vil blive erstattet af den australske skuespiller Liam Hemsworth.

Anbefalet til dig