Den bidende kulde har krævet sine første ofre
Lige nu læser andre
Man mærker det i fingrene, når frosten bider. Og lige nu mærkes den også under jorden, i kloakkerne og i sprækkerne langs husmurene.
Den hårde vinter har sat gang i en stille, men effektiv oprydning blandt skadedyr, og konsekvenserne kan blive tydelige, når sommeren vender tilbage.
Ifølge skadedyrseksperter er det især rotter, muldvarpe og en lang række insekter, der har haft svært ved at klare sig gennem de mange frostnætter. Det fortæller TV2 Øst.
Hvor tidligere milde vintre gav perfekte vilkår for overlevelse, har den vedvarende kulde nu vendt billedet på hovedet.
Kulden presser dyrene i bund
Når temperaturen falder, søger mange dyr længere ned i jorden for at finde varme og føde. Problemet opstår, når føden ikke er der.
Læs også
Kulden gør dyrene langsommere, og flere når ganske enkelt ikke at tilpasse sig.
Det ses allerede nu, hvor døde rotter er blevet fundet i gadebilledet, og aktiviteten fra muldvarpe er markant lavere end normalt.
Også fuglelivet er påvirket. Ved isdækkede søer og fjorde er der observeret dyr, som ikke har overlevet frostperioderne, mens andre er tvunget til at søge længere væk for at finde åbent vand.
Naturen regulerer selv
Efter år med mange frø, rigelig føde og voksende bestande slår naturen ofte igen. En hård vinter fungerer som en naturlig regulering, især for insekter, der ellers gemmer sig i revner, træstubbe og huse.
Når frosten varer ved, er selv de skjulesteder ikke nok.
Læs også
“Så skal man åbne sine vinduer nu og så lade det stå åbent i en halv times tid, så garanterer jeg næsten at der ikke er nogen edderkopper i live til foråret,” lyder vurderingen fra skadedyrsbranchen.
Roligere sommer i vente
Alt peger på, at sommeren kan blive mere fredelig. Færre hvepse, færre flyvende insekter og mindre pres på skadedyrsbekæmpere.
Rotter, myrer og muldvarpe forsvinder dog ikke helt. Men i år har vinteren haft overtaget.