Kurt Thyboe er død

Nyheder
Foto: Nymann Bo/Her Og Nu/Ritzau Scanpix
Kurt Thyboe er gået bort efter kort tids sygdom.

Lige nu læser andre også

Kurt Thyboe, den tidligere chefredaktør på Ugens Rapport, er død efter kort tids sygdom. 

Han blev 81 år.

Det bekræfter hans datter, Charlie Tubye, over for Ritzau ifølge B.T.

Kurt Thyboe blev udlært journalist fra Aalborg Stiftstidende og kunne bryste sig af at have været en del af B.T's samt Politikens sportsredaktion, inden han tog skridtet videre som chefredaktør på Ugens Rapport.

Dette blev dog erstattet af en smørrebrødsbutik, som han drev sammen med sin kone i indre København, hvilket dog ikke formåede at holde ham fra tasterne, som han var tilbage ved i starten af 90'erne.

Kurt Thyboe vil dog også blive husket for at have været boksekommentator hos TV3, som han startede som i 1991.

Her vil flere huske ham for at have skabt sit helt eget sprog - en blanding af dansk og amerikansk - fyldt med adskillige klichéer. 

Mest læste

Derfor gik grevinde Alexandra fra prins Joachim Grevinde Alexandra har ikke før sat ord på, hvad der medførte, at hun og prins Joachim blev skilt i 2005. I en kinesisk tv-dokumentar, der handler om grevinde Alexandra, har hun for første gang løftet sløret for, hvorfor kærligheden ikke holdt.
Mette Frederiksen 'shopper' hos Rema 1000, Netto m.fl. - men her vil hun ikke handle Mette Frederiksen er ikke kræsen, når det kommer til supermarkeder.

Anbefalet til dig