Nu sætter hun ord på et par hårde år.
Lige nu læser andre
Mikkel Hansen og hans hustru, Stephanie Gundelach, har fundet et nyt fælles ståsted efter flere års modgang.
Parret er flyttet ind i entertainer Eddie Skollers tidligere bolig nord for København, hvor de har formået at skabe mere rolige rammer, end de har været vant til.
Sådan skriver SE og HØR.
“Det var været nogle rigtig hårde år”
Det seneste år har budt på store personlige udfordringer.
Det er ikke gået nogens næse forbi, at Mikkel Hansen i 2023 måtte trække sig midlertidigt fra håndboldbanen grundet stress og depression.
Læs også
Han boede i København, mens han spillede håndbold i Aalborg, og den lange tur sled på ham i længden.
“Vi havde brug for at starte på en frisk. Det har været nogle rigtig hårde år for os alle, og vi har været i overlevelsesmode som familie,” fortæller Stephanie Gundelach til Eurowoman.
Parret, som mødte hinanden i 2017 og boede sammen i Paris, har sammen børnene Eddie Max på seks og Vince på fire.
Tog beslutningen for ham
Mikkel Hansen har tidligere afsløret, at det ikke var ham selv, der valgte at sige stop, da han holdt en pause:
“Det var min kone, der tog beslutningen. Jeg er en ret stædig person, der kører på, indtil jeg brænder ud. Så sammen med mine forældre var hun med til at få mig til at indse, at det ikke var sundt at fortsætte,” har hand tidligere udtalt i et interview med Aftenshowet.
Læs også
I udsendelsen beskrev Mikkel Hansen også, hvordan han ofte følte sig desorienteret op til sygemeldingen:
“Jeg havde sat mig og min familie i en situation, hvor jeg pendlede meget og var meget presset. Jeg kunne vågne op efter en lur og ikke ane, hvor jeg var henne. Jeg oplevede også at have en følelse i kroppen af at have x antal timer, jeg ikke kunne huske,” forklarede han.