E-Boks har i mere end 20 år været en fast del af danskernes digitale hverdag.
Nu får platformen ny ejer, efter at Nets og PostNord har solgt den populære digitale postkasse til kapitalfonden CataCap.
Dansk kapitalfond overtager kontrollen
Den digitale postkasse, som bruges af 5,3 millioner danskere og 30.000 private og offentlige virksomheder, bliver nu en del af CataCaps portefølje, der blandt andet tæller barkoncernen Rekom, marketingselskabet Group Online og hobbyvirksomheden The Army Painter.
"Vores mål er at udvikle platformen yderligere, tilføje flere funktionaliteter og gøre den endnu mere brugervenlig, og dermed cementere dens position som hele Danmarks foretrukne digitale postkasse," siger Jens Hahn-Petersen, medstifter og partner i CataCap. Det skriver Ekstra Bladet.
Salg var ventet efter tabt statsligt udbud
Spekulationer om et salg har cirkuleret siden sommeren 2023, hvor ejerne overvejede at skille sig af med e-Boks.
Baggrunden var, at it-selskabet Netcompany med Mit.dk vandt udbuddet om at levere infrastruktur til statens digitale post.
Ifølge Børsen blev e-Boks vurderet til et trecifret millionbeløb, og i 2023 havde virksomheden en omsætning på 186,8 millioner kroner med et resultat før skat på 16,8 millioner kroner.
Myndighederne skal godkende handlen
Salget er endnu ikke endeligt gennemført.
Det kræver godkendelse fra myndighederne, men det forventes at falde på plads i løbet af de kommende måneder.
For brugerne betyder ejerskiftet umiddelbart ingen ændringer, men det bliver spændende at se, hvordan CataCap vil videreudvikle den velkendte platform.