Ændringen vil gøre en stor forskel for rigtig mange mennesker
Fra i dag vil ingredienslisten på din shampoo, deodorant eller ansigtscreme se anderledes ud, hvis produktet indeholder parfume.
Nyt EU-krav gør det nemmere at gennemskue præcis, hvad der gemmer sig i kosmetikprodukter på hylderne.
Flere parfumestoffer skal nævnes ved navn
Kosmetik med parfume har altid skullet mærkes med ord som “Parfum” eller “Aroma”. Hvis et produkt har indeholdt særligt allergifremkaldende parfumestoffer, har det i mange år været et krav, at 24 af disse stoffer blev skrevet på ingredienslisten med deres eget navn.
Det antal udvides nu markant.
Fra i dag skal i alt 81 parfumestoffer nævnes direkte på mærkningen, hvis de findes i produktet. Det gør det betydeligt nemmere for forbrugere – især folk med allergi – at undgå specifikke indholdsstoffer.
Brancherepræsentanter understreger, at de nye regler handler om gennemsigtighed og information frem for sikkerhed:
“Kosmetiske produkter med den hidtidige ingrediensliste lever op til de samme høje sikkerhedskrav som produkter med den nye mærkning. Forskellen er blot, at forbrugerne fremover får mere detaljeret information om indholdet, så det bliver nemmere at træffe et oplyst valg,” siger Joachim Arnkjær Noach, der er regulatorisk specialist, i en pressemeddelelse fra kosmetik- og hygiejnebranchen.
Overgangsperiode i butikkerne
Alle nye varepartier skal fra i dag have den opdaterede mærkning. Produkter, som allerede står i butikkerne eller på lagrene, må dog sælges helt frem til den 31. juli 2028.
Forbrugerne kan derfor opleve, at den samme deodorant eller ansigtscreme har to forskellige ingredienslister i butikken alt efter, hvornår den er produceret.
Begge udgaver opfylder dog gældende lovgivning og sikkerhedskrav.