En gymnasieelev har angiveligt stukket sin spansklærer ihjel på en skole i den franske by Saint-Jean-de-Luz.
Den lokale anklager Jerome Bourrier bekræftede angrebet over for nyhedsbureauet AFP, hvor lokale medier sagde, at hændelsen fandt sted i en klasse onsdag morgen.
Myndighederne har bekræftet, at politiet er på stedet med den lokale anklager.
Eleven er blevet anholdt. Det skriver BBC.
Læreren var i halvtredserne og døde af hjertestop, da beredskabet ankom til stedet, oplyser lokale medier.
Det er forstået, at eleven kom ind i klasseværelset, mens hun holdt en lektion på Saint-Thomas d'Aquin gymnasiet omkring klokken 10 i morges.
Andre elever flygtede fra klassen, efter 'angriberen' kom ind i lokalet. De sagde, at overfaldsmanden brugte en kniv til at angribe læreren.
Den franske undervisningsminister Pap Ndiaye skrev i et tweet, at hans tanker var hos lærerens "familie, kolleger og elever".
Han sagde, at han var på vej til skolen "med det samme".
Elever er blevet sendt hjem, og skolen er blevet lukket, mens myndighederne efterforsker angrebet, hvis motiv på nuværende tidspunkt er uklart.
Lokale medier rapporterede, at eleven kan have lidt af psykiske problemer.
De sagde, at der på dette stadium af efterforskningen ikke var noget, der tydede på, at hændelsen var terrorrelateret.