Snart åbner to nye grænsebutikker: Lover at være billigst på særligt ét populært marked

Af: Lucas Andreas

|

15/03/2024

Nyheder
Genrefot. Foto: Shutterstock.com
Genrefot. Foto: Shutterstock.com
De ser sig selv som "grænsehandlens discounttilbud."

Lige nu læser andre også

Mange danskere fra hele landet tager af og til turen til den dansk-tyske grænse i jagten på gode tilbud på særligt drikkevarer og søde sager. Butikker som Fleggaard, Scandinavian park og Calle har længe været velbesøgte steder, hvor danskerne har nydt godt af de pantfrie dåsesodavand og det billige snolder.

I det pulserende grænsehandelsmarked står Nielsen Discount nu klar til at skrive et nyt kapitel i historien om grænsebutikker i Sønderjylland.

Med annonceringen af to nye butikker i Harreslev og Pebersmark, signalerer kæden sin ambition om at udfordre konkurrenterne med skarpe priser og et bredt varesortiment. Dette kommer i kølvandet på nyhederne om, at Priss, en populær kæde indenfor grænsehandel, har måttet lukke sine døre permanent, efter at ejerne konkluderede, at en fremtidssikring af virksomheden ikke var mulig under de givne omstændigheder.

Det skriver Avisen Danmark.

Den første af Nielsen Discounts nye butikker åbner sine døre i Harreslev den 21. marts kl. 8.00, med den anden butik i Pebersmark følgende tæt efter. Denne ekspansion markerer en væsentlig udvikling for kæden, som allerede er etableret med butikker i Flensborg, Femern, og Sønder Løgum.

Salgschef Flemming Østergaard og direktør Jan-Niko Kohlhoff udtrykker stor optimisme omkring de nye butikkers potentiale til at tiltrække kunder med tilbud, der er svære at matche.

Kohlhoff fremhæver, at Nielsen Discount har til hensigt at positionere sig som det foretrukne valg for forbrugere på jagt efter de bedste tilbud indenfor især spiritus, men samtidig lover han også gode priser på sodavand og øl. "Vi kan tilbyde kunderne bedre priser. Indenfor grænsehandlen er vi discounttilbuddet," påpeger han, understreger kædens ambition om at være en stærk konkurrent på markedet.

Udvidelsen til Harreslev beskrives som en milepæl i kædens 20-årige historie. Med overtagelesen af et ekstra jordstykke ved siden af den kommende butik, skitseres der allerede planer for fremtidig udvidelse. Kohlhoff ser dette som en unik chance for at etablere kæden i et nyt område og skabe en solid kundebase. "Alle vores medarbejdere er ivrige efter at skabe en god oplevelse for kunderne," siger Kohlhoff, hvilket tydeliggør kædens dedikation til at fremme både vækst og kundetilfredshed i det nye landskab af grænsehandel.

Anbefalet til dig