Sulten McDonalds-fan bringer sig selv i problemer

Nyheder
Foto: Dyrenes Beskyttelse
Dyrenes Beskyttelse måtte give en sulten McDonalds-fan en hånd

Lige nu læser andre også

Dyrenes Beskyttelse har fredag delt et opslag på Facebook, der er lidt anderledes end normalt. Organisationen har nemlig været nødt til at give en hjælpende hånd til en måge, der var kommet galt af sted i sin jagt på åå pommes frites. 
Mågen var endt i skraldespanden, fortæller Dyrenes Beskyttelse i opslaget   "Tidligere i denne uge modtog vores vagtcentral et opkald fra en borger i Hjørring, der havde opdaget en måge i en skraldespand," skriver dyreværnsorganisationen, inden de tilføjer:    "Hvor den højst sandsynligt var på jagt efter lidt til mavesækken"

Måtte give en hånd

Opslaget fortsætter i en humoristisk tone. Dyrenes Beskyttelse understreger dog, at de straks sendt en frivillig af sted til at undersøge, om alt var okay med den sultne måge   "Da vores frivillige kredsformand ankom til stedet, fik vedkommende sig en snak med mågen om, hvorvidt den var færdig med at spise fritter og var klar til at blive hjulpet ud," skriver Dyrenes Beskyttelse
Kredsformanden gjorde sit for at mågen kunne fortsætte sin dag med lidt mad i maven   "Det var den heldigvis. Vores kredsformand fik derfor løftet låget af, så den mætte måge kunne flyve glad og fornøjet videre ud i livet," afslutter Dyrenes Beskyttelse opslaget på Facebook

Mest læste

Derfor gik grevinde Alexandra fra prins Joachim Grevinde Alexandra har ikke før sat ord på, hvad der medførte, at hun og prins Joachim blev skilt i 2005. I en kinesisk tv-dokumentar, der handler om grevinde Alexandra, har hun for første gang løftet sløret for, hvorfor kærligheden ikke holdt.
Mette Frederiksen 'shopper' hos Rema 1000, Netto m.fl. - men her vil hun ikke handle Mette Frederiksen er ikke kræsen, når det kommer til supermarkeder.

Anbefalet til dig