Den danske statsminister har endnu ikke kommenteret sagen.
Lige nu læser andre
Kritikken har haglet ned over socialdemokratiets folketingskandidat, Magnus Barsøe.
Det skyldes, at han på X har skrevet, at tilhængere af Donald Trump burde ‘ud bag ved teltet og skydes’.
Selvom han hurtigt slettede opslaget og senere trak i land, har sagen vakt debat på Christiansborg.
Dansk Folkepartis gruppeformand Peter Kofod lægger ikke fingre imellem og påpeger, at Mette Frederiksen bør smide ham på porten:
“Statsministeren må rydde op i sit parti. Der er da ikke nogen, der kan synes, det er sjovt at skyde folk, man er uenig med. Vi havde på stedet smidt folk ud for sådan en stupid holdning,” siger Peter Kofod ifølge B.T.
Læs også
DF-politikeren opfordrer Mette Frederiksen til at vise lederskab ved at ekskludere Barsøe.
Han påpeger i forlængelse deraf, at DF aldrig ville acceptere en lignende udtalelse i egne rækker.
Forholder sig tavs
Statsministeren har ikke selv kommenteret sagen, men Socialdemokratiets politiske ordfører, Christian Rabjerg Madsen, har kommenteret den over for B.T.:
“Kommentaren fra Magnus var ikke sjov, og derfor synes jeg også, at det er fornuftigt, at han har slettet den,” skriver han.
Sagen efterlader dermed Socialdemokratiet i et politisk dilemma.
Læs også
Hvorvidt Statsministeriet vælger at gribe ind, er fortsat uvist. Indtil videre er tavsheden omkring Barsøes fremtid i partiet næsten lige så opsigtsvækkende som hans oprindelige kommentar.