Telefonen løb tør for strøm - Men det er ingen undskyldning

Nyheder
Foto: Shutterstock
Forklaringen om, at telefonen var løbet tør blev ikke godtaget

Lige nu læser andre også

Sydsjælland og Lolland-Falsters Politi fortæller i mandagens døgnrapport om en taxakunde, der endte med at slå bule i taxaen

"Natten til lørdag kørte en 22-årig mand hjem fra byen i en taxa, men da det kom til betalingen, havde han ikke strøm på mobilen, så han kunne betale," skriver politiet - og uddyber: 

"Det kom til et mindre skænderi mellem den 22-årige og taxachaufføren, og da chaufføren kørte fra stedet, slog den 22-årige ud efter bilen, så der kom en mindre bule. Forholdet blev anmeldt til politiet"

Politiet oplyser desuden, at de tog kontakt til den 22-årige. Han blev sigtet for hærværk og for at have bortfjernet sig uden at betale, hvilket er en overtrædelse af straffelovens bestemmelser

Bider betjent i låret

Det var dog ikke det eneste sted i politikredsen, hvor der var problemer. Sydsjælland og Lolland-Falsters Politi måtte også sende en patrulje ud til en hændelse i Korsør. Det fortæller de ligeledes i døgnrapporten mandag

"En 29-årig mand fra Korsør var søndag klokken 02.51 blevet så fuld, at han blev smidt ud af en fest på Løvegade. Nu blev han så højtråbende udenfor, at politiet blev tilkaldt. Det førte til, at manden rettede sin vrede mod politiets patrulje, både verbalt og fysisk."

Mandens opførsel resulterede i flere sigtelser

"Han blev dels sigtet for ordensbekendtgørelsen, fordi han kaldte betjentene adskillige grimme ting, og så blev han sigtet for forsøg på vold mod tjenestemand, efter at have bidt denne ene betjent i benet under anholdelsen. Mandens bid ramte imidlertid uniformslommen. Manden blev anbragt i detentionen og løsladt igen søndag efter middag," lyder det fra Sydsjælland og Lolland-Falsters Politi

 

Mest læste

Derfor gik grevinde Alexandra fra prins Joachim Grevinde Alexandra har ikke før sat ord på, hvad der medførte, at hun og prins Joachim blev skilt i 2005. I en kinesisk tv-dokumentar, der handler om grevinde Alexandra, har hun for første gang løftet sløret for, hvorfor kærligheden ikke holdt.
Mette Frederiksen 'shopper' hos Rema 1000, Netto m.fl. - men her vil hun ikke handle Mette Frederiksen er ikke kræsen, når det kommer til supermarkeder.

Anbefalet til dig