Nyheder24.dk
Forside Nyheder Trods udbrud af mund-og klovsyge i Tyskland: Lav risiko i...

Trods udbrud af mund-og klovsyge i Tyskland: Lav risiko i Danmark

Trods udbrud af mund-og klovsyge i Tyskland: Lav risiko i Danmark
Christian Lindgren/Ritzau Scanpix

Myndighederne beroliger, men opfordrer til forsigtighed

Lige nu læser andre

Risikoen for, at mund- og klovsyge fra et nyligt udbrud i Tyskland spreder sig til Danmark, vurderes som meget lav.

Det oplyser Fødevarestyrelsen i en pressemeddelelse, efter at sygdommen er blevet konstateret i en besætning med vandbøfler på en gård nær Berlin.

Det skriver BT.

Udbruddet er det første i Tyskland siden 1988.

Læs også

Ifølge styrelsen er det endnu uvist, hvordan sygdommen er kommet til landet, men truslen mod Danmark vurderes med “en vis grad af usikkerhed” og kan ændre sig med kort varsel.

Fokus på jægere og turister

Selvom de fleste smitteveje anses for at udgøre en meget lav risiko, er der enkelte undtagelser.

Risikoen ved jagtturisme, almindelig turisme og transport relateret til danske besætninger vurderes som “lav”, men er stadig højere end for andre smitteveje.

Jacob Jensen (V), minister for fødevarer, landbrug og fiskeri, understreger vigtigheden af forsigtighed.

“Jeg ved, at Fødevarestyrelsen er i gang med at udarbejde yderligere information, så vi bedst muligt sikrer, at der ikke bliver bragt smitte til Danmark via jagthunden eller cykeltasken,” skriver han og tilføjer, at situationen i Tyskland følges nøje.

Forholdsregler for at forhindre spredning

Fødevarestyrelsen minder om to centrale regler, der skal minimere risikoen for smitte:

  1. Dyr må ikke fodres med køkken- eller madaffald.

  2. Transportmidler, der har været brugt til at transportere dyr i udlandet, skal rengøres hurtigst muligt.

Mund- og klovsyge er en yderst smitsom virussygdom, der rammer klovdyr som køer og grise samt drøvtyggere som får og geder. Sygdommen er ikke farlig for mennesker, men kan have alvorlige konsekvenser for landbruget.

Hurtig reaktion i Tyskland

I Tyskland har myndighederne reageret resolut for at inddæmme udbruddet. Tre bøfler døde af sygdommen, og yderligere 11 dyr fra besætningen blev aflivet som en sikkerhedsforanstaltning.

Styrelsen opfordrer landmænd og dyreejere i Danmark til at være opmærksomme på tegn på sygdommen, selvom risikoen for smitte herhjemme vurderes som lav. Situationen overvåges nøje, og myndighederne vil løbende opdatere deres vurdering, hvis der sker ændringer.

Læs også

Ads by MGDK