Tusindvis af husstande uden strøm

Af: Thea Andersen

|

03/11/2022

Nyheder
Foto: Christian Lindgren/Ritzau Scanpix
Foto: Christian Lindgren/Ritzau Scanpix
4550 husstande er i øjeblikket ramt af strømafbrydelse.

Lige nu læser andre også

Torsdag morgen står 4550 kunder af elnetselskabet Radius uden strøm i København.

De berørte postnumre er 2300 og 2770 - altså Amager og Tårnby. Strømafbrydelsen skyldes en højspændingsfejl.

Det oplyser selskabet på dets hjemmeside

Strømafbrydelsen indtraf klokken 08.12, og Radius forventer, at det kommer til at tage omkring to timer at løse problemet.

Alle kunder vil dermed få strømmen tilbage klokken 10.13, lyder det. 

Se detaljer om årsag, omfang og varighed nedenfor.

Foto: Radius

Mest læste

Derfor gik grevinde Alexandra fra prins Joachim Grevinde Alexandra har ikke før sat ord på, hvad der medførte, at hun og prins Joachim blev skilt i 2005. I en kinesisk tv-dokumentar, der handler om grevinde Alexandra, har hun for første gang løftet sløret for, hvorfor kærligheden ikke holdt.
Ville ikke være med: Dette nægtede Puk Elgård at gøre i Go' Morgen Danmark I syv år var Puk Elgård vært på Go' Morgen Danmark - og undervejs var det særligt én udfordring, som hun svarede klart nej til.

Anbefalet til dig