Nyheder24.dk
Forside Nyheder Væbn dig med tålmodighed: Disse borgere skal forvente at bruge...

Væbn dig med tålmodighed: Disse borgere skal forvente at bruge 10 minutter ekstra i badet

Væbn dig med tålmodighed: Disse borgere skal forvente at bruge 10 minutter ekstra i badet
Foto: Shutterstock

Borgere kan se frem til et par uger, hvor der skal sættes ekstra tid af til at skylle shampooen ud

Lige nu læser andre

Borgerne i Nr. Lyndelse og Nr. Søby-området oplever i disse dage en usædvanlig situation, når de åbner for vandhanen: Vandtrykket er nemlig faldet markant. Dette skyldes et omfattende fjernvarmearbejde, som for øjeblikket finder sted i området, og som har nødvendiggjort en midlertidig omlægning af vandforsyningen. Det skriver Fyens Stiftstidende.

Leif Nielsen, formand for Nr. Søby Vandværk, forklarer, at årsagen til det lavere vandtryk direkte kan tilskrives det igangværende arbejde med fjernvarmen. Mandag den 13. februar blev hovedvandledningen, der forsyner Nr. Lyndelse med vand, lukket ned, fordi den skal flyttes for at gøre plads til nye fjernvarmerør.

Læs også

For at sikre, at beboerne stadig har adgang til vand, selvom det er med reduceret tryk, er der etableret et samarbejde mellem lokale vandværker. “Vi har en aftale om at hjælpe hinanden, og derfor leverer Nr. Søby Vandværk i øjeblikket også vand til Nr. Lyndelse,” udtaler Nielsen.

Denne forandring har naturligt vakt undren blandt områdets beboere, men ifølge Nielsen er der ingen grund til bekymring. Selvom vandtrykket er lavere, er der rigeligt med vand. Udfordringen bunder i, at kun ét vandværk for tiden leverer vand til et område, der normalt forsynes af to.

Leif Nielsen kan endnu ikke sige præcist, hvornår fjernvarmearbejdet vil være afsluttet, men han forventer, at situationen vil normalisere sig inden for et par uger. Indtil da opfordres borgerne til at være tålmodige og forstående overfor de midlertidige udfordringer, dette nødvendige infrastrukturprojekt medfører.

Læs også

Ads by MGDK