'Vild med dans'-stjerne kørt ned

Af: Ida Hansson

|

26/01/2023

Nyheder
Foto: Rasmus Flindt Pedersen/Ritzau Scanpix
Foto: Rasmus Flindt Pedersen/Ritzau Scanpix
Sidste års vinder af 'Vild med dans' er blevet torpederet af en turist.

Lige nu læser andre også

Det der skulle have været en hyggelig frokost med skuespillerkollegaerne tog en ret så uventet drejning for skuespiller og sidste års vinder af 'Vild med dans' Caspar Phillipson.

"Der kom en kinesisk turist på sit el-løbehjul med meget, meget høj fart. Det var et ordentligt brag, da vi kolliderede," fortalte skuespilleren til SE og HØR.

"Vi blev begge meget forskrækkede, og jeg slog mig lidt. Men han kører langsommere nu, og jeg kigger mig mere over skulderen nu," tilføjede han.

Heldigvis kom hverken Caspar Phillipson eller den kinesiske turist alvorligt til skade. De slap med skrækken.

Heldigvis er der mange andre ting, som den danske skuespiller kan smile over.

Han har nemlig haft stor succés med sin medvirken i DR-serien 'Orkestret'. Faktisk gjorde han det så godt, at han er blever nomineret til en Robert for årets mandlige birolle for sin rolle som 'Simon' i den populære serie.

For få timer sider lagde han et billede ud med den amerikanske skuespiller Ana de Armas, der lige nu er aktuel i filmen 'Blonde', som handler om Marilyn Monroes liv.

Man må sige, at han er i fint selskab.

Mest læste

Derfor gik grevinde Alexandra fra prins Joachim Grevinde Alexandra har ikke før sat ord på, hvad der medførte, at hun og prins Joachim blev skilt i 2005. I en kinesisk tv-dokumentar, der handler om grevinde Alexandra, har hun for første gang løftet sløret for, hvorfor kærligheden ikke holdt.
Mette Frederiksen 'shopper' hos Rema 1000, Netto m.fl. - men her vil hun ikke handle Mette Frederiksen er ikke kræsen, når det kommer til supermarkeder.

Anbefalet til dig