Vildt juletilbud i Rema 1000: Revet ned fra hylderne på få timer

Nyheder
Foto: Shutterstock
Foto: Shutterstock
Efter kun få timer var alt væk.

Lige nu læser andre også

Danskere er begyndt at gå på tilbudsjagt som aldrig før.

Efter en periode med historisk høje prisstigninger på alt fra dagligvarer til energiregninger, er mange forbrugere nu mere opmærksomme på, hvor hver eneste krone bliver brugt.

Butikskæderne oplever derfor en massiv interesse for slagtilbud, rabatter og kampagner, og det kan Rema 1000 i Jyllandsgade i Vejle nu skrive under på.

Butikken havde nemlig sat alt deres juleslik, chokolade og kage ned med hele 75 procent.

I et opslag på Facebook, hvor tilbuddet blev præsenteret, påpegede butikken dog, at tilbuddet ville ophøre, så snart der var udsolgt.

Og det gik pænt hurtigt.

(Artiklen fortsætter under opslaget)

Efter kun få timer havde butikken nemlig opdateret opslaget med teksten: "UDSOLGT-UDSOLGT-UDSOLGT-UDSOLGT."

Holder åbent i juledagene

Hvis du stadig ikke har helt styr på julesnacks til hele familien, er der ingen grund til panik.

Der er nemlig et hav af butikker, herunder Rema 1000 i Jyllandsgade i Vejle, der holder åbent i helligdagene.

Den omtalte Rema 1000-butik holder åbent 7:00-15:00 den 24. december, og det er muligt at handle i butikken fra 07:00-21:30 både 1. og 2. juledag.

Det er dog ikke den eneste butik i landet, der holder åbent - faktisk langt fra.

Det kan du læse meget mere om i artiklen herunder.

Mest læste

Derfor gik grevinde Alexandra fra prins Joachim Grevinde Alexandra har ikke før sat ord på, hvad der medførte, at hun og prins Joachim blev skilt i 2005. I en kinesisk tv-dokumentar, der handler om grevinde Alexandra, har hun for første gang løftet sløret for, hvorfor kærligheden ikke holdt.
Ville ikke være med: Dette nægtede Puk Elgård at gøre i Go' Morgen Danmark I syv år var Puk Elgård vært på Go' Morgen Danmark - og undervejs var det særligt én udfordring, som hun svarede klart nej til.

Anbefalet til dig