Nyheder24.dk
Forside Politik Mette Frederiksen langer ud: De skal bide lidt mere til...

Mette Frederiksen langer ud: De skal bide lidt mere til bolle

Mette Frederiksen
Shutterstock / Gints Ivuskans

Mette Frederiksen er ved at være utålmodig, og det har fået hende til at sende en stikpille til de andre partier.

Regeringsforhandlingerne nærmer sig efterhånden en måned, og statsminister Mette Frederiksen opfordrer nu de involverede partier til at skrue ned for valgretorikken og i stedet fokusere på at indgå kompromiser.

Som kongelig undersøger gør hun det klart, at hun selv mener, at tiden er inde til at rykke tættere sammen.

“Der kommer et tidspunkt, hvor partierne bliver nødt til at bide lidt mere til bolle, og jeg synes, det skal være nu,” siger hun til TV 2.

Ifølge Mette Frederiksen bevæger forhandlingerne sig fremad, selvom det dog slet ikke er ensbetydende med, at der er udsigt til en snarlig regeringsdannelse.

Hun oplever, at enighedspunkterne vokser ved forhandlingsbordet, men gør det i samme ombæring klart, at tonen udenfor stadig er præget af afstandtagen mellem partierne.

Forhandlingerne handler blandt andet om sikkerhedspolitik, den internationale situation, udlændingepolitik samt indenrigspolitiske emner som drikkevand og fremtidens pension. Hun beskriver situationen som alvorlig, og fremhæver behovet for en handlekraftig regering.

Siden folketingsvalget for tre en halv uge siden har Socialdemokratiet primært forhandlet med partier på venstrefløjen. Senere er også Venstre og De Konservative blevet inviteret med i drøftelserne, efter krav fra Lars Løkke Rasmussen, der arbejder for en bred midterregering.

Hos De Konservative har Mona Juul dog udtrykt ønske om en anden forhandlingsleder, hvilket Frederiksen noterer sig, men ikke deler. Hun understreger, at alle partier bør deltage aktivt i forhandlingerne.

“Vi finder ikke kompromisser om drikkevand, om et konkurrencedygtigt erhvervsliv, og om hvordan vi sikrer den nødvendige oprustning, hvis partier ikke vil komme til møder,” siger hun.

Frederiksen siger også, at mange partier er nødvendige for at danne en regering, og at ingen enkelt aktør kan skabe et flertal alene. Derfor er samarbejde på tværs afgørende, hvis der skal findes en holdbar løsning i den nuværende politiske situation.

Ads by MGDK