Nyheder24.dk
Forside Politik Trist nyt for Mette Frederiksen

Trist nyt for Mette Frederiksen

Trist nyt for Mette Frederiksen
President Of Ukraine, CC0, via Wikimedia Commons

Mette Frederiksen i nyt stormvejr

Udlændingepolitik har gennem flere år været et område, hvor de danske socialdemokrater har skilt sig ud fra flere af deres politiske venner i resten af Europa.

Statsminister Mette Frederiksen har samtidig vist sig villig til at samarbejde med politikere på tværs af de traditionelle politiske skel, når det gælder migration.

Det gælder ikke mindst Italiens højreorienterede premierminister Giorgia Meloni.

Netop det samarbejde skaber nu uro blandt fremtrædende socialdemokrater i Europa, som mener, at den danske statsminister er gået for langt.

Det skriver DR.

Partifæller retter skarp kritik

Den spanske næstformand i Europa-Parlamentet, Javi López, og det italienske socialdemokratis udenrigspolitiske ordfører, Peppe Provenzano, har rettet kritik mod Mette Frederiksen i et fælles brev.

Det skriver det italienske nyhedsbureau ANSA.

Striden handler om migrationssituationen i den spanske eksklave Ceuta og Mette Frederiksens samarbejde med Giorgia Meloni.

“Man overtager den radikale højrefløjs narrativ, der fremstiller migration som en permanent krise, netop som antallet af irregulære ankomster til Europa er faldet drastisk,” skriver de to politikere.

De mener samtidig, at Frederiksen ikke udviste tilstrækkelig solidaritet med Spanien og landets socialdemokratiske premierminister Pedro Sánchez.

Kritikken kommer efter, at Frederiksen og Meloni sammen med 20 andre EU-lande i begyndelsen af august krævede øjeblikkelig handling for at begrænse migrantstrømmen til Ceuta.

Dansk partifælle slår tilbage

Kritikken bliver dog afvist af Socialdemokratiets medlem af Europa-Parlamentet Christel Schaldemose.

Hun peger på, at brevet fra de 22 lande netop indeholder ønsker om europæisk koordinering og hjælp til Spanien.

Frederiksen og Meloni har efterfølgende også vakt opsigt med et fælles opslag på sociale medier.

Her skrev de blandt andet om at beskytte den europæiske kristne kulturarv og sikre en stram europæisk udlændingepolitik.

Ifølge Schaldemose handler striden også om forskellige politiske traditioner.

I Danmark er samarbejde på tværs af blokke mere udbredt, mens nogle europæiske socialdemokrater ifølge hende er mindre begejstrede for den tilgang.

López og Provenzano ønsker nu, at sagen bliver taget op på næste møde i den europæiske sammenslutning af socialdemokratiske partier.

Dermed kan Mette Frederiksens samarbejde med Meloni fortsætte med at skabe debat blandt hendes egne europæiske partifæller.

Ads by MGDK