Ekspert med genialt tip: Sådan kan du lindre trykket i ørerne under en flyvetur

Rejser
Foto: Shutterstock.com
Foto: Shutterstock.com
De fleste har prøvet at få propper i ørerne under en flyvetur, men ikke alle ved, hvordan de bedst kan tackle dette.

Lige nu læser andre også

Nogle foretrækker at tygge tyggegummi eller at have et bolsje i munden, når de skal ud at flyve. Det kan især være en fordel, når flyet letter, da det kan skabe propper i ørerne. Derfor er det også særligt her, at folk benytter sig af disse tricks.

Dog har det vist sig, at der findes en noget nemmere metode til at lindre trykket i ørerne under en flyvetur. En øre-næse-hals-læge har afsløret det bedste trick til dette formål i et interview med magasinet Parade.

Amanda Jo Marcellino har forklaret, at metoden kan gentages flere gange, indtil man mærker lindring. Hvis du ikke får den optimale effekt første gang, er der derfor ikke noget i vejen for at give det et skud mere.

Men samtidig har hun også gjort det klart, at det er meget vigtigt ikke at presse for hårdt og at være forsigtig. Du behøver hverken bolsjer eller tyggegummi for at kunne benytte dig af dette trick.

Først skal du holde dig for næsen med den ene hånd. Derefter lukker du munden og puster forsigtigt, så luften bevæger sig gennem næsen og munden. For at lindre trykket skal både næse og mund forblive lukket.

"Hemmeligheden er at undgå at bruge for meget kraft, da det kan føre til problemer med trommehinden," advarer hun.

Der er mange, der har en tendens til at puste til, men det er ikke den rette måde at gøre det på. Tværtimod er det netop dét, der kan ende med at give dig problemer med dine trommehinder.

I stedet skal det gøres stille og roligt, indtil du kan mærke en effekt. Som nævnt tidligere, så kan du sagtens gøre det flere gange i træk, hvis du vurderer, at det er nødvendigt at gøre dette.

Anbefalet til dig