Kroatien har i mange år været blandt danskernes og centraleuropæernes foretrukne feriemål.
Med en smuk kystlinje, klart havvand og stabile soltimer har landet tiltrukket millioner af turister. Den igangværende sommersæson har dog givet anledning til kritik og skuffelse fra flere rejsende.
Stigende problemer med overfyldte strande og vandforurening har sat en dæmper på ferieglæden.
Ifølge beretninger fra turister, der for nylig har besøgt populære områder som Makarska, er det blevet så slemt, at det ikke kan ignoreres.
Sådan skriver mediet Podroze.
Strandene var fyldte døgnet rundt
En mand ved navn Dušan fra Tjekkiet havde planlagt to ugers afslapning i det smukke land sammen med sin familie, men oplevelsen levede langt fra op til forventningerne.
"Vi gav Kroatien en chance til, men det, der sker her nu, er fuldstændig vildt. Strandene er bogstaveligt talt fyldte til langt ud på natten, så der er ingen steder at lægge et håndklæde," siger han.
Allerede efter fire dage besluttede familien sig for at kaste håndklædet i ringen og tage hjem.
Forurening og utilstrækkelig infrastruktur
Vandet, som tidligere blev fremhævet som krystalklart, har ifølge flere besøgende mistet sin tiltrækningskraft.
Flere turister har oplevet, at plastikaffald og andet skrald i højere grad flyder rundt i havet.
Anežka, som også er fra Tjekkiet, beskriver sin oplevelse som chokerende.
"Vi er virkelig forargede over, hvad der sker her i år. Det er praktisk talt umuligt at svømme i havet, fordi det bogstaveligt talt er gennemblødt af afføring," forklarer hun.
De mange klager rejser spørgsmålet om, hvorvidt Kroatien er ved at bukke under for sin egen succes som ferieparadis.