Den sydeuropæiske perle har mange år været en populær destination
Lige nu læser andre
En ferie ved Gardasøen har længe været synonym med afslapning, smuk natur og god mad. Men de stigende priser i området begynder nu at lægge en dæmper på lysten til at rejse dertil.
De seneste år er omkostningerne steget markant. Ifølge officielle tal er hotelpriserne ved Gardasøen steget med over 35 procent på fem år, heraf 5,6 procent alene det seneste år.
Også restaurantbesøg er blevet væsentligt dyrere, med prisstigninger på op til 20 procent.
Udviklingen betyder, at flere turister enten fravælger destinationen eller skærer ned på deres forbrug under opholdet. Det fortæller Onet.
Fald i antallet af gæster
Især tyske turister, som traditionelt har været blandt de mest trofaste besøgende, vælger i stigende grad andre destinationer.
Læs også
En lokal erhvervsdrivende fortæller, at omsætningen er faldet mærkbart.
“Det var mine bedste kunder: tilfredse og med fyldte tegnebøger. Nu er de irriterede allerede ved ankomsten. De bliver skræmt væk af dyr pizza, dyre hoteller og benzin. Inflationen i Tyskland gør det hele værre”
Også italienske turister besøger området sjældnere, da inflation og økonomisk usikkerhed påvirker rejsebudgetterne.
Høje priser skaber debat
Prisniveauet har vakt opsigt blandt besøgende. En middag for en familie på fire kan nemt løbe op i omkring 750 danske kroner, hvilket får flere til at reagere.
Trods kritikken melder hotelbranchen om god belægning i perioder med høj efterspørgsel, særligt i forbindelse med højtider som påske.
Læs også
Uden for disse perioder er billedet dog mere blandet.
Nye gæster fylder tomrummet
Samtidig oplever branchen en ændring i turiststrømmen.
Faldet i antallet af vesteuropæiske gæster opvejes i stigende grad af besøgende fra Øst- og Centraleuropa, herunder Polen, Tjekkiet, Ungarn og Rumænien.
Det er med til at holde gang i turismen, selv om prisniveauet fortsat stiger.
Gardasøen er fortsat en attraktiv destination, men for mange er det blevet en dyrere fornøjelse end tidligere.