Sidste år blev der sat en ny rekord i Danmark, da hele 78 personer blev diagnosticeret med diabetes dagligt i 2025.
Danmark har sat en dyster rekord. Ifølge Diabetesforeningen blev 78 personer diagnosticeret med type 2-diabetes dagligt i løbet af 2025 – et niveau, landet aldrig tidligere har set.
Tallene er ifølge Ritzau blevet offentliggjort i forbindelse med Danmarks Diabetesdag søndag.
I dag lever i alt 384.600 danskere med diabetes. Selvom en del af stigningen kan tilskrives en aldrende befolkning og bedre overlevelse med sygdommen, mener foreningens administrerende direktør, Claus Richter, at udviklingen er alvorlig.
“Diabetes er en livsændrende kronisk sygdom, som kan medføre alvorlige og invaliderende følgesygdomme, som kan gøre stor, permanent skade på øjne, nyrer og hjerte – og som man kan dø af,” siger han.
“Tallene understreger desværre, at vi ikke er på vej i den rigtige retning. Tværtimod.”
Bag det nye tal gemmer sig markante geografiske og sociale skel. I København, Aarhus og Aalborg lever 4-6 procent af borgerne med type 2-diabetes, mens andelen i kommuner som Ishøj, Brøndby, Lolland og Odsherred overstiger 10 procent.
Vækstraten varierer ligeledes dramatisk. På blot ti år er andelen med type 2-diabetes steget med 64 procent i Middelfart og 62 procent i Assens, mens stigningen i København kun lyder på 13 procent og i Lyngby-Taarbæk på 7 procent.
Uligheden afspejles også tydeligt i uddannelsesniveau. En rapport fra Sundhedsstyrelsen viser ifølge Ritzau, at 696 ud af 100.000 mænd med kort uddannelse fik diagnosen i 2021, mod 317 blandt højtuddannede mænd. En tilsvarende forskel ses blandt kvinder.
Samlet er antallet af danskere med diabetes vokset 42 procent over de seneste ti år. Sygdommen koster ifølge Diabetesforeningen samfundet mellem 13,3 og 31,8 milliarder kroner om året.