Patienter levede næsten dobbelt så længe med ny kræftpille
En af de mest frygtede kræftformer kan stå foran et vigtigt gennembrud.
Forskere har præsenteret nye resultater for en eksperimentel pille mod kræft i bugspytkirtlen, og tallene vækker stor opsigt blandt læger.
Kræft i bugspytkirtlen er kendt som en særligt aggressiv sygdom, fordi den ofte opdages sent og kan være svær at behandle effektivt. For patienter med fremskreden sygdom er udsigterne ofte alvorlige.
Derfor bliver de nye resultater mødt med både forsigtig optimisme og stærke følelser, fortæller Onet.
Levede længere end patienter på kemoterapi
Den eksperimentelle pille hedder daraxonrasib og er udviklet til at ramme mutationer i KRAS-gener, som spiller en central rolle i mange tilfælde af kræft i bugspytkirtlen.
I et studie deltog 500 patienter med fremskreden kræft i bugspytkirtlen, som ikke længere havde gavn af den hidtidige behandling. Halvdelen fik den nye pille, mens den anden halvdel fik yderligere kemoterapi.
Resultatet viste, at patienter på pillen i gennemsnit levede 13,2 måneder. Patienter på kemoterapi levede i gennemsnit 6,7 måneder.
Ikke en kur, men et håb
Læger understreger, at der ikke er tale om en kur. Alligevel kaldes resultaterne betydningsfulde, fordi behandlingen både forlængede livet og gav færre alvorlige bivirkninger end traditionel kemoterapi.
På en kræftkongres i Chicago satte læge Rachna Shroff ord på reaktionen.
“Efter 16 år med behandling af kræft i bugspytkirtlen græd jeg virkelig.”
De hyppigste bivirkninger ved pillen er blandt andet udslæt og sår i munden, men forskere vurderer, at de generelt er mindre belastende end ved kemoterapi.
Den amerikanske lægemiddelmyndighed FDA ventes nu at vurdere behandlingen hurtigt, mens forskere undersøger, om pillen også kan hjælpe tidligere i sygdomsforløbet.