Apple har fanget "stikkeren": Har systematisk lækket Apples hemmeligheder

Af: Lucas A

|

30/05/2024

Han skal nu i retten mod sin tidligere arbejdsgiver.

Lige nu læser andre også

Apple har altid været kendt for sin evne til at holde hemmeligheder, især under Steve Jobs' ledelse.

Gennem årene har den karakteristiske "én ting mere"-præsentation skabt spænding og mystik omkring deres nye produkter. Men med tiden har det vist sig sværere at holde på hemmelighederne.

En nylig sag om en tidligere Apple-ingeniør, Andrew Aude, der lækkede fortrolige oplysninger, har nu kastet lys over, hvordan Apple håndterer lækager.

Det skriver det portugisiske tech-medie pplware.

Andrew Aude arbejdede i syv år for Apple som en del af iOS-ingeniørteamet og var dybt involveret i udviklingen af operativsystemet. I december 2023 blev han fyret for en "forseelse", og i marts 2024 anlagde Apple sag mod ham.

Virksomheden påstår, at han har lækket mere end et dusin fortrolige oplysninger om Apples produkter og politikker.

Apple hævder, at Audes afsløringer inkluderede information om den endnu ikke annoncerede "Journal"-applikation og detaljer om Vision Pro, som blev afsløret langt før sin officielle præsentation på WWDC 2023.

Ifølge Apple blev disse oplysninger lækket til medier som The Wall Street Journal og The Information, hvilket forårsagede betydelig skade på virksomhedens strategi.

Nægtede at samarbejde

Virksomheden har fremhævet, at de ikke anlægger sag mod tidligere ansatte uden grund. "Apple tager ikke let sag mod tidligere ansatte," udtaler de, og påpeger, at de forsøgte at kontakte Aude efter hans fyring for at afklare situationen, men han nægtede at samarbejde.

For Apple er sagen et spørgsmål om principper og beskyttelse af virksomhedens fortrolige oplysninger.

Den californiske delstatsdomstol skal nu afgøre sagen, hvor Apple kræver mere end 25.000 dollars i erstatning fra Aude.

Apple mener, at hans handlinger har været "meget skadelige" for virksomheden og udgjorde en "konstant trussel".

Anbefalet til dig