Nu er dommen faldet.
Lige nu læser andre
En tysk domstol har sat et endegyldigt punktum i en sag, der trækker tråde tilbage til nazitidens grusomheder.
Irmgard Furchner, nu 99 år gammel, er blevet kendt skyldig i at have medvirket til drab på mindst 10.000 mennesker i Stutthof-koncentrationslejren i Polen, hvor hun arbejdede som sekretær fra 1943 til 1945.
Det skriver Ekstra Bladet.
Læs også
Denne dom, stadfæstet af forbundsdomstolen i Leipzig, markerer et symbolsk opgør med en mørk fortid, hvor Irmgard Furchner har fået en straf på to års betinget fængsel.
Dommen understreger, at hendes rolle som sekretær for SS-kommandør Paul-Werner Hoppe ikke blot var en simpel administrativ funktion. Ifølge dommerne var hun fuldt ud klar over de systematiske massedrab, der fandt sted i lejren, hvor over 65.000 mennesker mistede livet, herunder jødiske fanger, polske modstandsfolk og sovjetiske krigsfanger.
Anklagesagen mod Irmgard Furchner har vakt stor opmærksomhed. Mens forsvarsadvokaten hævdede, at der ikke var nok beviser for, at hun kendte til drabene, afviste dommer Dominik Gross denne påstand under retssagen i 2022. Han fandt det “fuldstændig udelukket”, at Irmgard Furchner kunne have været uvidende om de grufulde handlinger, der fandt sted i lejren.
Irmgard Furchner selv udtrykte under retssagen sin fortrydelse over at have været til stede i Stutthof og udtalte: “Jeg er ked af alt det, der skete. Jeg fortryder, at jeg var i Stutthof dengang – det er alt, hvad jeg kan sige.”