Afsonede 21-års fængselsdom: Nu er korrupt politileder løsladt

13/3/23 13:55

Nicolai Haugsted

Foto: Shutterstock
Den tidligere politileder sad blandt andet inde for import af adskillige ton hash

Den tidligere norske politileder, Eirik Jensen, er mandag blevet erklæret uegnet til at afsone hans fængselsstraf, og er nu midlertidig løsladt, skriver B.T.

65-årige Jensen modtog i 2020 en fængselsdom på 21 år. Betjenten blev dømt for omfattende korruption, og for at assistere i importering af flere ton hash til Norge.

Han er nu blevet midlertidig løsladt i seks måneder, da kriminalforsorgen har erklæret ham uegnet til at afsone sin dom.

Eirik Jensens samlever, Ragna Vise Kirke, har nu fået til opgave at hjælpe ham til bedre helbred.

- Jeg er rigtig glad for, at kriminalforsorgen har truffet en fornuftig afgørelse. Det vigtigste er nu at få Eirik på benene igen både fysisk og psykisk, udtaler Virke til det norske medie NTB, og fortsætter.

- Det handler først og fremmest om at få ham til at falde til ro og ind i nogle mere normale rutiner. Han skal i gang med at træne lidt, gå nogle ture i skoven og sådan nogle ting.

Kriminalforsorgen i Norge har rettighed til at erklære en afsoning afbrudt, for at kunne tilgodese den dømtes helbred.