Den amerikanske præsident afviser at underskrive en særlig aftale i protest mod stemmeretslov.
Donald Trump har gjort det klart, at han ikke kommer til at sætte sin underskrift på en ny boliglov, selvom forslaget har fået ganske stor opbakning fra begge de store amerikanske partier.
Lovforslaget skal blandt andet gøre det nemmere og hurtigere at opføre nye boliger. Samtidig skal det også være med til at sætte grænser for, hvor mange enfamiliehuse store investorer kan opkøbe.
Trump begrunder sin beslutning om ikke at underskrive loven med en utilfredshed over, at et andet lovforslag ikke er blevet vedtaget i Senatet.
Henviser til stemmeretslov
På det sociale medie Truth Social forklarer præsidenten baggrunden for sin beslutning.
“Jeg kommer ikke til at underskrive boligloven i protest over, at det amerikanske senat ikke har været i stand til at vedtage The SAVE America Act,” skriver Trump ifølge B.T.
Loven, han henviser til, skal blandt andet stille krav om, at de amerikanske vælgere beviser deres amerikanske statsborgerskab ved registrering.
Desuden lægger forslaget op til strengere krav om billedlegitimation, når der skal stemmes i landet.
Mens denne lov altså er gået i hårdknude i Senatet, har boligpakken tværtimod formået at opnå en massiv opbakning i Kongressen.
Træder alligevel i kraft
I Senatet stemte 85 for den nye lov, mens kun fem stemte imod, mens Repræsentanternes Hus bakkede op med 358 stemmer mod 32.
Trumps modstand mod loven får dog ingen praktisk betydning for dens skæbne.
Præsidenten har nemlig undladt at nedlægge veto inden for den fastsatte frist på ti dage, som gælder for en sådan indsigelse.
Dermed bliver lovforslaget automatisk gældende, selvom Trump ikke har sat sin krusedulle på det.