Nyheder24.dk
Forside Udland Epstein afsløringer rammer hårdt: Nu kræver flere svar fra Mette-Marit

Epstein afsløringer rammer hårdt: Nu kræver flere svar fra Mette-Marit

Kronprinsesse Mette-Marit
Gints Ivuskans / Shutterstock.com

Kronprinsessen er under max pres

Lige nu læser andre

Man behøver ikke være royal nørd for at bemærke, at noget har ændret sig i Norge.

Jeffrey Epstein navnet, der bliver ved med at dukke op i nye dokumenter, har sendt en ubehagelig skygge ind over både politik og kongehus.

Og pludselig kommer kravene om åbenhed ikke kun fra oppositionen, men også fra organisationer, der normalt står tæt på kongehuset.

Tre norske organisationer med kronprinsesse Mette Marit som kongelig protektor opfordrer nu kongehuset til at gøre grundigt rede for kontakten med Epstein.

Det gælder Hamsundagane, Førdefestivalen og Nynorsk Kultursentrum.

Læs også

I et fælles brev bliver der lagt vægt på, at engagementet bliver værdsat, men at de nye oplysninger virker alvorlige og bekymrende.

Det fortæller TV2.

Nobel alarm og politisk pres

Sagen stopper ikke ved kongehuset. Nobelprisinstituttet melder, at det kan være i strid med de etiske regler, hvis Norges tidligere statsminister Thorbjørn Jagland har fået betydelige økonomiske fordele fra Epstein.

Instituttets leder, Kristian Berg Harpviken, understreger samtidig, at man vil afvente Jaglands egen redegørelse, før der drages endelige konklusioner.

Dokumenter viser kontakt mellem Jagland og Epstein i årene, hvor Jagland sad i Nobelkomitéen.

Læs også

Epstein deltog også i mindst to uofficielle arrangementer i Jaglands officielle residens i Strasbourg, mens Jagland var generalsekretær for Europarådet.

Krav om uafhængig undersøgelse

Fremskrittspartiet presser nu på for en uafhængig undersøgelse af Epsteins bånd til Norge.

Partiets leder, Sylvi Listhaug, advarer mod, at sagen kan pege på noget større end enkelte episoder:

“De oplysninger, der er blevet afdækket, rejser spørgsmål om en mulig problematisk kultur relateret til politiske, personlige, administrative og økonomiske forbindelser. Om der er tale om isolerede tilfælde, eller om der rent faktisk er et dybere og større billede af udfordringer, er noget, vi ikke kan vide med sikkerhed i dag,” skriver partiets leder, Sylvi Listhaug, i en pressemeddelelse.

Ads by MGDK