Nyheder24.dk
Forside Udland Mands gåtur gik helt galt: Havde aldrig set noget lignende

Mands gåtur gik helt galt: Havde aldrig set noget lignende

Mands gåtur gik helt galt: Havde aldrig set noget lignende
Foto: Shutterstock.com

En gåtur udviklede sig pludselig til en voldsom oplevelse, for en 33-årig mand.

Lige nu læser andre

Manden som ikke ønsker at få sit navn frem, overlevede mirakuløst, efter at han faldt i en stor pøl med tjære.

Manden var ude og gå en tur, nær et nedlagt asfaltværk i Rusland. På sin tur snubler manden og falder uheldigvis ned i tjæren. Det beretter Daily Mail.

Han kunne ikke selv komme op af suppedasen og blev derfor nødt til at råbe efter hjælp. Heldigvis hørte nogle forbipasserende i området mandens råb om hjælp. De skyndte sig at få ham reddet op og fik tilkaldt hjælp.

Han blev straks hastet til hospitalet, hvor personalet stod klar til at hjælpe ham.

De forbipasserende fik hevet manden op fra dybet. Foto: Facebook

En større opgave

Det var et vildt syn som mødte personalet på sygehuset – og også en lidt anderledes opgave de stod med. Manden var dækkede af det fedtede tjære fra top til tå. 

Læs også

Det var ikke ligefrem hverdagskost for sygeplejerskene at få denne form for tilfælde ind. Foto: Facebook

Sygeplejerskerne havde aldrig set noget lignende og måtte fjerne tjæren fra mandens krop med barberblade – centimeter for centimeter. Et arbejde som tog mange timer. Men manden blev dog renset og var til sidst næsten helt fri for tjæren. Han blev desuden kort efter udskrevet og meldt uden for livsfare.

Myndighederne blev efterfølgende underrettet omkring området, hvorfor de efterfølgende har sikret det. 

Manden ser ud til at tilsyneladende være faldet i pølen med tjære, kun iført sko og intet andet – desværre melder historien ikke yderligere om denne del.

Manden slap fra ulykken med livet i behold. Foto: Facebook
Ads by MGDK