Nyheder24.dk
Forside Udland Myndigheder på jagt efter voldsom elefant: Har dræbt mindst 22...

Myndigheder på jagt efter voldsom elefant: Har dræbt mindst 22 personer

Myndigheder på jagt efter voldsom elefant: Har dræbt mindst 22 personer
Shutterstock.com

Elefant på flugt efter drab på 22 mennesker

Lige nu læser andre

Frygten har bredt sig blandt landsbyer i det østlige Indien, hvor hverdagen pludselig er blevet præget af advarsler og lukkede døre.

Marker ligger øde hen, og nætterne er blevet urolige, efter at et enkelt vildt dyr har sat hele lokalsamfund i alarmberedskab.

Myndighederne arbejder døgnet rundt for at forhindre flere tragedier, men tiden arbejder imod dem.

Siden nytår har en enlig han elefant bevæget sig gennem skovområder og landsbyer i delstaten Jharkhand.

Ifølge lokale myndigheder har mindst 22 mennesker mistet livet, siden dyret begyndte sin dødelige færd.

Læs også

Ofrene har primært været bønder og landsbyboere, der har forsøgt at beskytte afgrøder og fødevarelagre om natten.

Det skriver The Guardian.

En voldsom færd gennem skovene

Den seneste dødelige hændelse blev rapporteret den 9. januar i de tætte skovområder omkring Chaibasa og Kolhan i West Singhbhum distriktet.

Området er domineret af sal skove, som normalt fungerer som et vigtigt levested for asiatiske elefanter.

Netop her har dyret bevæget sig frem og tilbage, ofte tæt på beboede områder.

Læs også

Ifølge skovmyndighederne er elefantens adfærd blevet stadig mere uforudsigelig.

Den formodes at være i musth, en naturlig tilstand hos han elefanter, hvor hormonelle ændringer gør dem særligt aggressive i op til flere uger.

Samtidig menes elefanten at være blevet adskilt fra sin flok, hvilket yderligere kan forklare dens voldsomme opførsel.

Habitat tab nævnes også som en væsentlig årsag.

Når skovområder indskrænkes, presses elefanter oftere mod marker og landsbyer i jagten på føde. Resultatet er farlige møder mellem mennesker og vilde dyr.

Læs også

Kamp mod tiden

Over 100 medarbejdere fra skovvæsenet deltager nu i jagten på elefanten.

Forsøg på at bedøve dyret er allerede blevet gjort, men uden held. Ifølge myndighederne har elefanten formået at undslippe gentagne forsøg på indfangning:

“På trods af flere forsøg med støtte fra distriktsadministrationen fortsætter elefanten med at undslippe indfangning. Det er ved at udvikle sig til en alvorlig udfordring i håndteringen af konflikten mellem mennesker og vilde dyr i området.”

Myndighederne har igen udsendt advarsler til befolkningen, efter at elefanten er vendt tilbage til Chaibasa området. Beboere er blevet bedt om at blive indendørs og undgå skovene, mens eftersøgningen fortsætter.

Ifølge Aditya Narayan, divisionsskovofficer, bevæger dyret sig næsten 30 kilometer hver dag. For nu lever lokalsamfundene i konstant beredskab.

Læs også

Med hvert døgn uden en løsning vokser uroen, mens skovfolk og myndigheder kæmper for at stoppe et dyr, der har forvandlet hele regionen til et område præget af frygt.

Ads by MGDK