Nyheder24.dk
Forside Udland Nye detaljer i sag om skoleangreb chokerer: Gerningsmand var klædt...

Nye detaljer i sag om skoleangreb chokerer: Gerningsmand var klædt ud

Police,Car,With,Flashing,Lights,At,Night, Politi, Lys, Blink
Shutterstock.com

En 18-årig gik til angreb et sværd på sit gamle gymnasium – og nu viser det sig, at han havde iført sig en helt særlig udklædning.

En ung mand, der var bevæbnet med et sværd, angreb fredag et gymnasium i den svenske by Fagersta.

Det udviklede sig desværre til en tragedie, hvor en person mistede livet og tre andre kom til skade. To af de sårede fik alvorlige kvæstelser, lød det fra svensk politi fredag aften.

De første meldinger tikkede ind klokken 14.06 fredag. Efterfølgende blev den formodede gerningsmand pågrebet, og det lyder, at der under anholdelsen faldt skud.

De to personer, der blev hårdt såret, som senere skulle være blevet erklæret i en stabil tilstand, er begge mindreårige.

Kendt af politiet i forvejen

Den mistænkte er en 18-årig mand og er selv tidligere elev på Brinellskolan, hvor den voldsomme episode fandt sted. Det skriver Aftonbladet.

Ifølge avisen var manden allerede på politiets radar og har en dom for vold bag sig.

Dokumenter, som det svenske medie har fået fat i, siges desuden at vise, at den unge mand har haft psykiske lidelser.

Samme avis fortæller, at gerningsmanden angiveligt havde klædt sig ud som Anton Lundin Pettersson.

Han blev kendt i hele Sverige, da han stod bag et skoleangreb i Trollhättan i 2014, hvor tre personer blev dræbt. Her var han iført sort tøj, sort hjelm og en ansigtsdækkende maske.

Spor på sociale medier

Kort inden han udførte sit chokerende angreb blev der ifølge flere svenske medier, herunder Expressen, delt fotos af et sværd fra en konto på TikTok.

Til billedet blev der angiveligt også delt teksten ‘No more edits’ samt en nedslået smiley.

Kontoen forsvandt i timerne efter, men den havde tidligere delt en række klip, der hyldede drabsmænd som Anton Lundin Pettersson og Anders Behring Breivik.

Aftonbladet skriver, at politiet er bekendt med den pågældende profil og nu er i færd med at se nærmere på den. Sent fredag lød meldingen fra politiet, at man ikke regner med, at der var flere gerningsmænd.

Ads by MGDK