Nyt drama: Præst såret af skud

Udland
Foto: Shutterstock
Den græsk-ortodoske præst blev ramt af to skud, da han var ved at lukke sin kirke.

Lige nu læser andre også

Frankrig blev lørdag eftermiddag ramt af endnu et angreb mod en kirke, da der blev affyret to skud mod en præst.

Det lykkedes i første omgang gerningsmanden at stikke af, hvorfor franske sikkerhedsstyrker blev tilkaldt.

Borgere blev samtdig bedt om at holde sig væk, og menneskejagten blev igangsat. 

Det skriver Jyllands-Posten. 

Præsten blev ramt af to skud, herunder i brystet og maven, og hans tilstand betegnes som kritisk. 

Det er endnu uvist, om angrebet af motiveret af terror. 

Det blev dog rapportert, at det franske inderigsministerium, som har ansvaret for terrorbekæmpelse, har nedsat en kriseenhed.

Præsten har angiveligt være i tvist med en anden person, men om det har relevans for nedskydningen, er uklart.

Endnu et angreb

Dette angreb sker blot to dage efter, at den 21-årige migrant begik et terrorangreb mod en kirke i Nice.

Han dræbte tre personer, hvorefter han blev skudt og såret af politiet. 

Frankrig blev også ramt af en tragedie for to uger siden, hvor en skolelærer blev halshugget af en islamist, da han havde vist Muhammen-tegninger i sin undervisning.

Dette fik Frankrig præsident, Emmanuel Macron, til at udtale, at Frankrig i den kommende tid kunne blive ramt af flere islamistiske terrorangreb. 

I løbet af torsdagen formåede franske myndigheder at afværge yderligere to angreb, hvoraf det ene også var rettet mod en kirke. 

Anbefalet til dig