Værd at holde øje med: Sjælden mønt i farver kan være op til 3.000 kroner værd

Udland
Foto: Shutterstock.com
Foto: Shutterstock.com
Denne mønt har en pålydende værdi på 2 dollars, men i virkeligheden er den meget mere værd.

Lige nu læser andre også

Australiere opfordres til at holde øje med en farvet 2-dollars mønt, der kan være op til 650 australske dollars værd. The Royal Australian Mint har udgivet en række farvede mønter, og nogle af dem er meget mere værd end deres pålydende værdi.

Den victorianske møntsamler Michael McCauley sagde, at 2013 Queen's Coronation-mønten var en af dem, man 'absolut burde holde øje med'. Den lilla 2-dollars mønt var den anden farvede mønt, som Mint udgav, og den markerede 60-års jubilæet for dronning Elizabeth II's kroning.

"Den seneste salgspris for disse cirkulerede mønter ligger mellem 30 og 86 dollars," forklarede McCauley i en TikTok-video ifølge Yahoo.

"Men hvis den har et C-mærke, kan den koste mellem 440 og 650 dollars. Hvis den har et C-mærke, vil det være på højre side af mønten."

Kun et lille antal mønter med C-mærke blev produceret, hvilket betyder, at Mint placerede bogstavet C på mønten for Canberra.

"De lavede ikke mange af C-mærkede mønter, og de var kun beregnet til samlere," sagde McCauley.

"En million af mønterne blev lavet til almindelig cirkulation, men kun 34.967 blev produceret til samlere med C-mærket."

McCauley sagde, at mønterne var 'ret svære at finde', så det var helt sikkert værd at holde øje med dem. Nogle heldige australiere delte i kommentarsporet under videoen, at de selv var stødt på mønterne.

"Jeg har fem takket være mit arbejde i spillehaller. Jeg spiller ikke, men mange folk skiller sig af med disse mønter for at spille," sagde en kvinde.

"Jeg har begge," skrev en anden.

Farvede mønter, man bør holde øje med

2012 Red Poppy Coin er en anden farvet mønt, der er værd at holde øje med. Thompsons Coins and Collectables-direktør Matthew Thompson sagde, at mønten, der blev lavet til at markere Remembrance Day, stadig er en af de mest værdifulde farvede 2-dollars mønter, man kan finde.

"Lige nu bliver standardudgaverne solgt for omkring 200 til 300 dollars, hvilket er langt mere end den oprindelige pris på 10 dollars fra RSL'erne," fortalte han Yahoo Finance.

2012 Red Poppy Coin og 2013 Queen's Coronation-mønten er de farvede cirkulerede mønter i Australien med det laveste oplag, hvilket gør dem så værdifulde.

Anbefalet til dig