Sissal vandt Melodi Grand Prix 2025, men én ting er hun utilfreds med

Af: Mie M.B

|

02/03/2025

Underholdning
Foto: Ida Marie Odgaard/Ritzau Scanpix
Foto: Ida Marie Odgaard/Ritzau Scanpix
Alle er enige om at det skal optimeres inden Eurovision til maj

Lige nu læser andre også

Efter en triumferende sejr ved Dansk Melodi Grand Prix 2025 er der ingen tid at spilde for Sissal og hendes hold. Allerede dagen efter er de i gang med at finpudse sceneshowet til hendes vindersang "Hallucination", inden turen går til Basel i maj, hvor hun skal repræsentere Danmark ved Eurovision Song Contest. Det skriver Ekstra Bladet.

Sceneshowet skal opgraderes

Sissals performance skal løftes, hvis Danmark skal have en chance for at bryde finaleforbandelsen, som de seneste år har stoppet nationen i semifinalerne. Både eksperter og DR-folk er enige i, at showet skal være mere spektakulært for at kunne imponere det europæiske publikum.

"Vi er gået på arbejde i dag klokken 10 og er begyndt at arbejde med de her ting," fortæller Sissal, der overlader det visuelle til sine kreative samarbejdspartnere. "Jeg er ikke den, der tager mig af det, for jeg er ikke særligt visuel, men jeg stoler meget på dem, jeg arbejder med, for de er sindssygt dygtige."

Store ambitioner trods begrænset budget

Mens ambitionerne er store, spiller økonomien en rolle i, hvor ekstravagant showet kan blive. Sissal erkender, at budgettet sætter grænser, men er sikker på, at ressourcerne bliver udnyttet maksimalt. "Jeg ved, at dem som står for det, vil sørge for, at vi får brugt det hele."

Europæisk promovering og semifinalekamp

De kommende måneder bliver hektiske for Sissal, som skal rundt i Europa for at promovere sin sang. Den 15. maj står hun på scenen i Basel for at kæmpe om en plads i finalen ved Eurovision Song Contest. "Vi skal ikke sidde tilbage med en følelse af, at vi ikke gjorde nok, for vi arbejder alle sammen stenhårdt," fastslår hun.

Anbefalet til dig