'Vild med Dans'-deltager åbner op: "Det var voldsomt"

Af: Mie M.B

|

01/07/2025

Underholdning
Foto: Henrik R Petersen/Petersen, Henrik R./Ritzau Scanpix
Foto: Henrik R Petersen/Petersen, Henrik R./Ritzau Scanpix
Tidligere deltager deler sine tanker om det populære TV program

Lige nu læser andre også

Lyden af trin på parketten, glitter i luften og nerverne, der sitrer, er noget, der stadig mærkes i kroppen. Derfor ramte nyheden ekstra hårdt, da beskeden tikkede ind mandag morgen:

TV2 lukker ‘Vild med dans’ efter 22 sæsoner.

For Micki Cheng, kendt fra ‘Den Store Bagedyst’ og deltager i ‘Vild med dans’ i 2021, føltes beslutningen som et slag i maven. "Da jeg så i morges, at 'Vild med dans' har sin allersidste sæson, så tænkte jeg bare sådan 'Nej! Kan det passe?'," sagde han til TV2 Østjylland.

Det blev til en fjerdeplads dengang, men oplevelsen satte dybe spor. Siden har dansetræning én gang om ugen været en fast del af ugen, for programmet vækkede en skjult glæde. "Vild med dans vækkede en livsglæde i mig."

TV2 forklarer lukningen med faldende seertal, men den forklaring købes ikke.

Ifølge Micki falder tallene på alle live-programmer, og han kalder beslutningen "ærgerlig".

Drømmen om en særlig Allstars-sæson med tidligere favoritter er nu knust. "Det er mest ærgerligt, fordi jeg havde håbet, at der på et eller andet tidspunkt ville komme en Allstars-sæson, men det er jo lidt for sent nu."

Programmet betød meget mere end underholdning for deltagerne.

"Det, der er med 'Vild med dans', er, at man tager nogle mennesker, og placerer dem i det stiveste puds og siger, at nu skal du danse, mens flere hundrede tusinde kigger på dig live," forklarede Micki og understregede, at ingen anden tv-oplevelse kunne måle sig med følelsen af at være på glatis foran hele Danmark.

Skulle chancen for et comeback alligevel opstå, er svaret klart: "Det var på én gang en utrolig voldsom og spændende oplevelse, og derfor er jeg så klar til at stille op en gang til."

Anbefalet til dig