Nyheder24.dk
Forside Nyheder Donald Trump i chokmelding: Hans dage er talte

Donald Trump i chokmelding: Hans dage er talte

Donald Trump i chokmelding: Hans dage er talte
Abaca/Ritzau Scanpix

Trumps ord vækker opsigt.

Lige nu læser andre

USA har gennemført endnu et angreb i sin mangeårige kamp mod narkosmugling.

Denne gang blev en båd i Det Caribiske Hav mål for amerikanske styrker, og tre personer blev dræbt under operationen.

Ifølge forsvarsminister Pete Hegseth var de tre mænd såkaldte narkoterrorister, som deltog i smugling af stoffer til USA.

Hegseth oplyser, at fartøjet var kendt af efterretningstjenesten og bevægede sig langs en rute, der ofte bruges til smugling.

Ingen amerikanske soldater kom noget til, og en video fra operationen viser et fartøj i nattemørket, inden et lysglimt fylder billedet.

Læs også

Angrebet føjer sig til en række operationer, som USA de seneste måneder har gennemført i regionen for at dæmme op for den omfattende narkohandel.

Trump: “Hans dage er talte”

Samtidig med de militære aktioner retter USA’s præsident Donald Trump nu blikket mod Venezuela.

I et interview med tv-programmet 60 Minutes på CBS sagde præsidenten, at Venezuelas leder Nicolás Maduro snart mister magten.

“Maduros dage som præsident er talte,” lød det fra Trump, som anklagede den venezuelanske regering for at have tømt sine fængsler og sendt hundredtusindvis af indsatte mod den amerikanske grænse.

Ifølge præsidenten har Venezuela “behandlet USA meget dårligt,” både i forbindelse med narkohandel og migration.

Læs også

En ny frontlinje i en gammel konflikt

USA’s kamp mod narkotika har stået på i årtier, men den har fået fornyet styrke under Trumps ledelse.

Selvom præsidenten afviser, at landet er på vej i egentlig krig med Venezuela, viser udviklingen et mere konfronterende amerikansk diplomati i regionen.

Analytikere peger på, at den hårde retorik skal ses som et forsøg på at signalere handlekraft over for både Latinamerika og hjemlige vælgere.

Samtidig understreger angrebet i Caribien, at USA fortsætter sin strategi om at bekæmpe narkohandel med militære midler.

Kampen mod narkoen er langt fra forbi, men ifølge Trump har den fået nye fjender og nye fronter.

Læs også

Ads by MGDK