Nyheder24.dk
Forside Udland Putin allieret truer europæisk storby: “Bør ødelægges”

Putin allieret truer europæisk storby: “Bør ødelægges”

Putin allieret truer europæisk storby: “Bør ødelægges”
miss.cabul / Shutterstock.com

Udover truslen blev flere personer også angrebet verbalt

Lige nu læser andre

Retorikken nåede et nyt niveau på russisk stats-tv, da en af Kremls mest markante stemmer rettede en direkte trussel mod en europæisk storby.

Under sit søndagsprogram gik Vladimir Solovyov, der betragtes som en af Vladimir Putins tætte medieallierede, massivt til angreb på Europa og især Tyskland.

Det fortæller Express.

Direkte trussel mod München

Tiraden kom i kølvandet på den internationale sikkerhedskonference i München, hvor vestlige ledere drøftede krigen i Ukraine og Europas sikkerhed.

I udsendelsen lød det fra Solovyov:

Læs også

“München-konferencen har endnu en gang vist, at byen München sandsynligvis bør ødelægges, fordi alt, hvad der kommer ud af München, bringer fuldstændig smuds.”

Udtalelsen blev fremsat i bedste sendetid og blev ledsaget af verbale angreb på flere fremtrædende tyske politikere.

Også EU-Kommissionens formand Ursula von der Leyen blev nævnt, mens Europa samlet blev omtalt som “Det Onde Imperium”.

Kritik af både Vesten og Rusland

I studiet blev tonen yderligere skærpet af en gæst, som talte om nødvendigheden af hårdere midler mod europæiske lande.

Udmeldingerne føjer sig til en række stadig mere konfronterende budskaber fra russisk stats-tv, hvor Vesten konsekvent fremstilles som en direkte modstander.

Læs også

Samtidig rettede Solovyov kritik mod Ruslands egen økonomiske politik.

Han kritiserede blandt andet centralbankens høje renter og advarede om, at de svækker landets evne til at styrke den militære produktion.

Ifølge ham er Rusland fortsat for afhængig af kinesiske komponenter til droner, hvilket hæmmer ambitionen om et fuldt uafhængigt militærindustrielt kompleks.

Ads by MGDK