Nyheder24.dk
Forside Politik Troels Lund Poulsen nægter: Vil ikke gå i regering med...

Troels Lund Poulsen nægter: Vil ikke gå i regering med dette parti

Troels Lund Poulsen
Alexandros Michailidis / Shutterstock

Venstre-formand og statsministerkandidat Troels Lund Poulsen har gjort det klart, at det ikke vil ske.

Lige nu læser andre

Venstre-formand Troels Lund Poulsen afviser nu klart, at hans parti har interesse i at indgå i en regering med De Radikale. Baggrunden for den udmelding bygger på hans egne erfaringer fra regeringsforhandlingerne efter folketingsvalget i 2022.

Det fortæller han ifølge Ritzau i TV 2-programmet Højskolen, hvor han deltager i en samtale med SF’s formand, Pia Olsen Dyhr.

Ifølge Troels Lund Poulsen har forløbet under forhandlingerne for fire år siden sat sine tydelige spor hos ham. Derfor står det også klart, at han ikke ser et fremtidigt regeringssamarbejde mellem Venstre og De Radikale som en mulighed.

Han bruger blandt andet som argument for dette, at De Radikale på et sent tidspunkt trak sig fra forhandlingerne, selvom en ny regering næsten var på plads.

“Det synes jeg faktisk er noget, der gør, at når man er så langt med at have forhandlet ting på plads, så skal man være sikker på, at det, man har aftalt, også holder,” siger han.

Læs også

Efter valget i 2022 deltog De Radikale i længerevarende forhandlinger om en mulig regeringsdannelse. Partiet valgte dog til sidst at stå udenfor, da formand Martin Lidegaard vurderede, at ambitionerne på blandt andet klima-, børne- og uddannelsesområdet ikke var tilstrækkelige.

Siden da har De Radikale meldt ud, at de i princippet er åbent for et samarbejde med de fleste partier. I den aktuelle valgkamp har Martin Lidegaard sagt, at partiet kan arbejde sammen med alle partier undtagen dem på den yderste højrefløj, herunder Dansk Folkeparti.

Den radikale formand har peget på to mulige retninger for en kommende regering: enten en centrum-venstre-konstellation eller en regering hen over midten. Lidegaard har også vurderet, at det mest sandsynlige er, at partiet vil pege på Mette Frederiksen som kongelig undersøger efter et valg.

I en skriftlig kommentar til Ritzau siger Lidegaard dog, at en regering med både Venstre og De Radikale fortsat virker vanskelig.

“Det var svært dengang, og det er svært nu. Men jeg har ikke travlt med at udelukke andre partier, hvis Venstre skulle finde på at vende sig mod midten igen,” lyder det fra ham.

Læs også

Ads by MGDK