Ny udbetaling starter nu
Der er ekstra penge på vej, og de rammer kontoen helt automatisk. For mange danskere bliver starten af maj lidt lettere at komme igennem.
Fra mandag den 4. maj begynder udbetalingen af fødevarechecken, og allerede inden midtugen er omme, vil tusindvis have fået pengene ind på deres NemKonto. Det fortæller Faglige Seniorer.
Op til 2.500 kroner i maj
For blandt andre folkepensionister og modtagere af offentlige ydelser betyder det et ekstra beløb på op til 2.500 kroner. Udbetalingen sker løbende frem til onsdag den 6. maj.
Senere følger endnu en runde. Børnefamilier må dog vente lidt længere, da deres udbetaling først sker i juni, hvor beløbet kan være op til 5.000 kroner.
Pengene bliver sat direkte ind på NemKonto, og der er ingen ansøgning nødvendig for de grupper, der er omfattet.
For mange er det en kærkommen håndsrækning i en tid med høje priser på mad og dagligvarer.
Beløbet er skattefrit og påvirker hverken pension eller andre offentlige ydelser. Det bliver heller ikke modregnet, selv hvis der er gæld til det offentlige.
Hvem får – og hvor meget?
Ud over pensionister og ydelsesmodtagere får lærlinge og studerende også en mindre check på 1.000 kroner. Beløbet afhænger blandt andet af den enkelte persons formue og situation.
I nogle tilfælde kan der være tale om to udbetalinger, hvis man tilhører flere målgrupper. Her bliver beløbene dog justeret, så man ikke får dobbelt fuld udbetaling.
Samtidig bliver der advaret mod svindel i forbindelse med udbetalingen. Myndighederne understreger, at man ikke skal klikke på links eller oplyse personlige oplysninger.