Her havner pengene
Hvert år håber en lang række organisationer, foreninger og projekter på økonomisk støtte fra kongehuset.
Nu er årets modtagere fundet, og millioner af kroner er på vej ud til initiativer i både Danmark og Grønland.
Kong Frederik og dronning Marys Fond har netop besluttet, hvordan årets bevillinger skal fordeles.
I alt er der uddelt næsten 1,7 millioner kroner til 15 forskellige projekter med fokus på blandt andet kultur, uddannelse, sociale indsatser og frivilligt arbejde.
Pengene fordeles efter ansøgninger, som behandles af fondens bestyrelse på det årlige møde i maj.
Det skriver B.T.
Løber med topbeløbet
Blandt årets modtagere er der særligt to projekter, som skiller sig ud.
Begge modtager nemlig årets største bevilling på 300.000 kroner.
Den ene går til etableringen af et maritimt kompetencehus og en fiskeriskole i Tasiilaq i Grønland.
Den anden går til stiftelsen af Georg Stages Minde, som blandt andet skal støtte to togter med skoleskibet Georg Stage.
Fonden har gennem årene haft fokus på projekter, der kan skabe værdi for både lokalsamfund og kommende generationer, og årets uddelinger følger samme linje.
Fra Alzheimerforeningen til børnehavekoloni
Også flere velkendte organisationer får del i pengene.
Alzheimerforeningen, Hjernesagen og Nordjyllands Kystmuseum modtager hver 100.000 kroner til deres arbejde og aktiviteter.
Derudover fordeles støtte til en række mindre projekter rundt om i rigsfællesskabet.
Årets mindste bevilling lyder på 25.000 kroner og går til en børnehavekoloni i Naalersitaq ved Ameralikfjorden i Grønland.
I alt uddeler fonden 1.675.000 kroner i årets ansøgningsrunde.
Kong Frederik og dronning Marys Fond har sine rødder tilbage til 1970’erne og støtter hvert år projekter inden for blandt andet kultur, forskning, uddannelse, sport og sociale formål.
For de udvalgte modtagere betyder årets beslutning nu et økonomisk løft, som kan være med til at gøre nye initiativer og aktiviteter til virkelighed.