Nyheder24.dk
Forside Indland Advarsel til danskere, der skal på stranden

Advarsel til danskere, der skal på stranden

strand
Foto: Shutterstock

Strandgæster bør være ekstra opmærksomme

Sommeren lokker mange danskere til kysterne, hvor strandture og badning hører til de mest populære ferieaktiviteter.

Men havet kan også byde på overraskelser, og indimellem dukker sjældne arter op, som de færreste har set med egne øjne.

Netop nu har et usædvanligt syn fået flere strandgæster til at stoppe op.

Smukke blå gopler er skyllet op på flere danske strande, hvor de vækker både fascination og advarsler.

Hundredvis er skyllet op

De blå brandmænd er de seneste dage blevet observeret flere steder i Nordjylland, blandt andet ved Skagen og Lønstrup.

Da Mette Marie Madsen gik en tur langs stranden ved Lønstrup, blev hun mødt af et syn, hun aldrig tidligere havde oplevet. Hundredvis af de blå gopler lå spredt i sandet.

“Jeg blev virkelig overrasket over synet. Jeg har aldrig før set en blå brandmand. Og så mange skyllet op på en gang. Det var både fascinerende og meget smukt med de dybblå farver,” siger hun til TV 2 Nord.

De mange gopler fik hende til at finde kameraet frem, fordi synet var så usædvanligt.

Blå brandmænd ses kun sjældent i Danmark. Ifølge marinebiolog Jens Peder Jeppesen fra Øresundsakvariet lever de typisk længere ude i Nordsøen og op mod Island.

Når de ender på de danske strande, skyldes det ofte vind og strømforhold.

De er smukke, men giftige

Selvom de blå brandmænd kan ligne små kunstværker i vandkanten, er de ikke ufarlige.

Ligesom den mere kendte røde brandmand er den blå art giftig og kan brænde ved berøring.

Giften er som regel mindre kraftig, og trådene er kortere, men det anbefales stadig at holde afstand og undgå direkte kontakt.

Bliver man alligevel ramt, anbefaler eksperter at skylle området med saltvand, fjerne eventuelle rester af giftceller forsigtigt og skylle igen med saltvand.

Ferskvand bør undgås, da det kan få flere giftceller til at udløses.

Ads by MGDK