Nyheder24.dk
Forside Kendte Trump indrømmer, at Melania hader en af hans vaner: “Det...

Trump indrømmer, at Melania hader en af hans vaner: “Det er upræsidentielt”

President Donald Trump and First Lady Melania Trump
Carlos Fyfe / Wikimedia Commons

“Min kone hader forresten, når jeg gør det her,” sagde Trump under et møde

Donald Trump og Melania Trump har gennem årene været blandt verdens mest omtalte ægtepar.

Deres forhold bliver løbende analyseret af både medier og politiske kommentatorer, hvor alt fra deres optrædener sammen til små bemærkninger bliver gransket.

Også Donald Trumps særlige vaner har flere gange skabt overskrifter.

En af dem er hans karakteristiske dans med knyttede næver, som ofte dukker op ved valgmøder og offentlige arrangementer.

Den er blevet et fast kendetegn for den amerikanske præsident, men hjemme på matriklen er begejstringen angiveligt langt mindre.

Nu har netop den dans igen skabt stor opmærksomhed.

Denne gang var det dog ikke Trump selv, der stod i centrum, men belgiske fodboldspillere, som brugte hans velkendte bevægelser til at sende et opsigtsvækkende signal under VM.

Belgierne gjorde grin med Trump

Mandag besejrede Belgien USA med 4-1 ved VM i Seattle og sendte amerikanerne ud af turneringen.

Efter Romelu Lukakus sene scoring valgte de belgiske spillere at fejre målet ved at udføre en dans, der mindede om Donald Trumps karakteristiske bevægelser med knyttede næver.

Fejringen blev af mange opfattet som en hentydning til den kontrovers, der havde præget optakten til kampen.

Ifølge USA TODAY blev et rødt kort til den amerikanske angriber Folarin Balogun omstødt, efter at Trump angiveligt havde ringet til FIFA-præsident Gianni Infantino og klaget over afgørelsen.

Beslutningen vakte stor utilfredshed blandt europæiske fodboldledere, selv om både Trump og Infantino siden har afvist, at politisk pres spillede en rolle.

Melania er ikke fan

Donald Trump har tidligere selv fortalt, at hans hustru ikke er begejstret for hans dans.

“Min kone hader forresten, når jeg gør det her,” sagde Trump under et møde med republikanere i Repræsentanternes Hus.

Ifølge Trump mener Melania, at dansen er upræsidentiel, mens han selv fastholder, at hans tilhængere elsker den og ofte opfordrer ham til at danse.

Efter kampen fortsatte belgierne drillerierne på sociale medier. Her delte holdet billeder af fejringen ledsaget af den korte besked “Omstød dette.”

Dermed endte en VM-kamp med at skabe overskrifter langt uden for fodboldbanen, hvor både politik og sport igen smeltede sammen på spektakulær vis.

Ads by MGDK