Nyheder24.dk
Forside Nyheder Vejdirektoratet melder ud om kaosdag: Stor risiko for kø

Vejdirektoratet melder ud om kaosdag: Stor risiko for kø

Bilar, Biler, Cars, Bilkö
Shutterstock

Søndag ventes den sidste store hjemrejsedag at give kø på vejene, som især kan ende med at ramme mellem klokken 12 og 16.

Mandag skal mange tusinde danskere igen møde på arbejde eller i skole, da deres sommerferie officielt er slut.

Derfor er i dag den sidste af de travle hjemrejsedage, hvad enten bilisterne kommer fra ferie i udlandet eller i stedet har været en tur på ferie et sted i Danmark.

Det er selvsagt noget, der kan ende med at give en del trængsel på vejene, og risikoen er størst i tidsrummet fra klokken 12 til 16.

Værst midt på dagen

Tor Jakobsen, der er vagthavende hos Vejdirektoratets trafikcentral, kommer derfor med en klar advarsel om netop dette tidsrum.

“Som udgangspunkt siger prognoserne, at der i det tidsrum er stor risiko for kødannelse og forlænget rejsetid,” siger han til Ekstra Bladet.

Vil man undgå at tilbringe den sidste del af sin ferie med at sidde i en kø på motorvejen, kan det derfor godt betale sig at tage af sted tidligt på dagen eller vente til aftenen.

Særligt udsatte strækninger

Det er dog også værd at nævne, at nogle steder er mere pressede end andre.

Ifølge Tor Jakobsen skal man især belave sig på længere rejsetid på Sønderjyske Motorvej og E45.

“Der er en del vejarbejde mellem Aarhus og Vejle, og det kan skubbe yderligere til det. Også i området omkring Odense vil der nok komme tæt trafik,” siger han.

Hvor meget turen ender med at trække ud, kan han dog ikke give et præcist bud på.

Han råder derimod generelt til, at alle bilister så vidt muligt forsøger at kigge efter andre ruter, hvis turen går gennem et af de mere belastede steder.

Ads by MGDK